Sıkça Sorulan Sorular

Zemin kat balkon genisletme

yi kullanmayın.

Balkon genişletme, evinizi veya iş yerinizi daha fonksiyonel ve estetik hale getirmenin harika bir yoludur. Zeminden başlayarak, balkonu genişletmek için öncelikle mevcut durumu anlamak önemlidir. Yapılan çalışmalar, balkonun mevcut yapısının özelliklerine göre planlanmalı ve uygulanmalıdır. Balkonu genişletmek için, öncelikle mevcut alanın iyi bir şekilde ölçülmesi ve çizimlerin yapılması gerekir. Sonra, mevcut alanın özellikleri ve gerekli mühendislik çalışmaları dikkate alınarak, işin yapılması için gerekli malzemelerin seçimi yapılmalıdır. Yapılacak çalışmaların yerel yönetmelikler ve düzenlemeler ile uyumlu olması gerekir. Ayrıca, güvenli bir şekilde tasarlanmalı ve yapılmalıdır. Böylece, eviniz veya iş yerinizi daha fonksiyonel ve estetik hale getirebilirsiniz.

Zemin kat balkon yapılabilir mi?

Konuta ek balkon izin ve ruhsatla yapılmalı"
Mevcut mimari projeye ek olarak, bir zemin kat balkonu yapmak için, tüm kat maliklerinin onayına ihtiyaç vardır. Bunun için, tadilat projesi oluşturulmalı ve her bir kat maliğine gönderilmelidir. Projenin onaylanması durumunda, zemin kat balkonu inşa edilebilir. Ancak, onaylanmazsa, mevcut mimari projeye göre değişiklik yapılamaz. Bu nedenle, tüm kat maliklerinin projeye onay vermesi, zemin kat balkonu için hayati önem taşımaktadır.

Zemin kat balkon altı kime aittir?

1 Kat Teras Kime Ait | Apartmanda Teras Kullanımı Kime Aittir | Teras Kapatma
Zemin kat balkonları, tüm daire sahipleri tarafından ortak olarak kullanılan alanlardır. Bu alanlar, her daire sahibinin ortak mülkiyetinde olma özelliğini taşır ve tüm daire sahipleri tarafından eşit olarak paylaşılır. Her daire sahibinin birbirinden bağımsız olarak bu alanları kullanma hakkı vardır, ancak bu hakkın kullanımının diğer daire sahiplerinin haklarının çiğnenmemesi şartıyla sınırlıdır. Ayrıca, bu alanların kullanımından doğan masraflar her daire sahibinin ortak olarak ödenecektir. Bu nedenle, zemin kat balkonları, tüm daire sahiplerinin ortak malıdır.

Balkon genişletme nasıl yapılır?

Balkon Büyütme Teknikleri - Milliyet Emlak
Balkon genişletme, tip imar yönetmeliğine göre, maksimum 150 cm’ye kadar izin verilen bir işlem. Ancak, balkonun metrekaresini değiştirmek istiyorsanız, iki seçenek vardır. Birincisi, balkon çıkıntısını büyütmek – bu, balkonu daha fazla alana sahip hale getirmek anlamına gelir. İkincisi, balkon duvarını evin içine çekmek, bu da evin metrekaresinden biraz fedakarlık etmek anlamına gelir. Balkonu genişletmek için bu iki seçenekten birini seçebilirsiniz. Ancak, her iki seçeneğin de kendi avantajları ve dezavantajları vardır, bu nedenle bunları dikkatlice değerlendirmeniz gerekir. Ayrıca, her iki seçeneğin de gerekli izinleri almanız gerekebilir.

Zemin katta bulunan balkona ne denir?

Veranda Nedir? TDK
Veranda, zemin katta yerden belirli miktarda ve eşit hizada yükseltilmiş, üst kısmı çatı parçasıyla örtülü, yanları açık veya camlı büyük sundurmalardır. Bu tür alanlar, özellikle yazlık bölgelerde sıklıkla karşımıza çıkar ve bahçelerdeki yarı gölge açıklıklar olarak da tanımlanabilir. Zemin katındaki bu balkonlar, genellikle veranda olarak adlandırılır.

Çıkma balkon kaç metre?

Konuta ek balkon izin ve ruhsatla yapılmalı"
Çıkma Balkon Kaç Metre? Yönetmeliğin Madde 41’e göre, evlerde çıkma koşullarını taşımak kaydıyla, bazı odalara eklenecek çıkma balkonlarının derinliği 1.5 metre olarak sınırlandırılmıştır. Bu, kapalı çıkma olarak yapılacak balkonlar için geçerlidir. Bu sınır, açık çıkma olarak yapılan balkonlar için de geçerlidir; ancak bu durumda, çıkma derinliğinin 1.5 metre üzerinde olması gerektiği unutulmamalıdır. Yönetmelik, açık çıkma olarak yapılan balkonlar için çıkma derinliğinin 2 metre üzerinde olmasını öngörmektedir. Böylece, evlerde çıkma koşullarını taşımak kaydıyla eklenecek çıkma balkonlarının derinliği 1.5 metre ile 2 metre arasında olmalıdır.

Balkon kapatma cezası var mı?

Balkon Kapatmanın Cezası - Avukat & Arabulucu Serhat Şahin
Belediyeden alınan proje doğrultusunda, teras üstü kapatma uygulaması için gerekli izinler alındığında, bu uygulama için herhangi bir ceza bulunmamaktadır. Teras kapatmalarını gerçekleştirmek için, tadilat ruhsatı izni alınması gereken bir uygulamadır. Bu izinler alındığında, herhangi bir ceza olmadan teras üstü kapatma yapılabilir. Ancak, teras üstü kapatma yapılmadan önce, belediyeden alınan projeye uygun olarak uygulama yapılmalıdır, aksi halde belirli cezalar uygulanabilir.

Balkona duvar örmek yasak mı?

Balkonunuzu İçeri Alacaksanız Bunlara Dikkat Edin
Balkona duvar örmek yasak mı? Hayır, yasak değil. Ancak, balkon tadilatı yapmak istediğinizde, komşularınızın beşte dördünün ‘yazılı rızasını’ almanız gerekiyor. Bu izin, noter tarafından düzenlenen bir belge olarak verilir. Aksi takdirde, komşularınızdan biri, balkondaki izinsiz değişikliklerin eski haline getirilmesi (yıktırılması) için mahkemeye gidebilir. Bu durumda, komşularınızın ‘mimari projeye aykırı’ diye bildirdiği değişiklikleri eski haline getirmek zorunda kalırsınız.

Balkonu odaya katmak suç mu?

Balkonu Odaya Katma İçin Tüm Binadan İzin Şartı | İnşaat Haber
Türk Ceza Kanunu’na göre, Balkonu odaya katmak suç mudur? Cevap, hayır. TCK 184. maddesinde, ruhsatsız veya ruhsata aykırı bina yapmak suç olarak tanımlanmıştır. Ancak, balkon kapatmak, başlı başına bir bina yapmak olarak nitelendirilemez. Dolayısıyla, balkon kapatmak imar kirliliği suçunu oluşturmaz. Balkonu odaya katmak, sadece bir mekanın daha fonksiyonel kullanımını sağlamak için yapılan bir değişikliktir. Bu, bir bina yapmak olarak nitelendirilemeyeceği gibi, kamu düzeni ve güvenliği ile ilgili bir suç oluşturmaz.

Balkonu odaya katmak binaya zarar verir mi?

Binaya ek balkon yapılabilir mi? | Oya ARMUTÇU Köşe Yazısı - Hürriyet Haberler
Balkonu odaya katmak binaya zarar verip vermeyeceği, binanın mühendislik hesaplarına göre değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Çünkü, çoğu bina içerisinde yapılan değişimler, oda büyütme, oda ayırma, balkonu içeri alma gibi durumlar binaların mühendislik hesaplarına zarar verebilir. Ayrıca, afette yıkım riskinin de arttığı unutulmamalıdır. Özellikle, balkonları dışarı çıkık olan evlerde, ilk yıkılan yerlerin balkonlar olduğu gözlemlenmektedir. Bu nedenle, binanın mühendislik hesaplarının dikkatli bir şekilde incelenmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Böylece, balkonu odaya katmak binaya zarar vermeme şansının artması sağlanabilir.

Balkon m2 ye girer mi?

Net metrekare, evin duvarlarının iç kısımlarında kalan, kullanılabilen, süpürülebilen asıl toplam alanı ifade eder. Net metrekareye mutfak, banyo ve balkon ve teras alanları dahildir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button