Sıkça Sorulan Sorular

Yonga nedir

– Yontulan, rendelenen ya da kesilen şeylerden çıkan ve geriye kalan küçük parçacıklar, kamga. Örneği ağaç ya da demir yongası. – Milimetrik …

Yonga ne demek eski Türkçe?

Yonga kelimesi Türkçe’de "yontmak, traş etmek" anlamına gelir. Türkçe yon- "yontmak, traş etmek" fiilinden +gA sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için yont- maddesine bakınız. Yonga kelimesi tarihte bilinen ilk kez "ağacın yontulmasıyla dökülen traş" Ebu Hayyan, Kitabü-l İdrak (1312) eserinde yer almıştır.

Bitki yongası nedir?

– Yontulan, rendelenen ya da kesilen şeylerden çıkan ve geriye kalan küçük parçacıklar, kamga. Örneği ağaç ya da demir yongası.

Yonga ile kaşınmak ne demek?

gamga: Kesilen, yontulan veya rendelenen bir şeyden çıkan parça, yonga. gamgayla kaşınmak: Yokluk çekmek, ekonomik sıkıntı içinde olmak.

Paso almak ne demek?

Bir kimsenin mesleği, hastalığı ya da özel durumu nedeniyle, yolculuk ücretinden muaf tutulduğunu gösteren belgelere paso denir. Bu kelime argoda ise vazgeçmek ve bırakmak anlamında kullanılır.

Canımın yongası sevdiğim ne demek?

"yonga" kelimesi kesilen, yontulan, bir şeyden çıkarılan parça anlamına gelmektedir. "canımın yongası" da, canımın içi, parçası anlamında gelir.

Yonda ne demek?

yonda-ne-demek

Yonca (Medicago sativa), baklagiller (Fabaceae) familyasından uzun yıllar yaşayan, gerek yeşil ot gerekse kuru ot olarak değerlendirilebilen çok yıllık bir serin mevsim yem bitkisi türü.

Yonga ağacı nedir?

yonga-ağacı-nedir

Çevremizde bulunan ağaç, odun, dal, tahta gibi ürünlerin ağaç öğütücü veya ağaç yonga makinası adı verilen makinalarla işlenerek yongalanması ve boyutunun küçültülmesi sonucu ile çıkan parçalara "Yonga" veya "Cips" adı verilir.

Lif ve yonga ne demek?

1. genel olarak, her tür maddeyi oluşturan çok ince ve uzun parça, hayvan, bitki, mineral gibi doğal maddelerden elde edilen ince iplikçik. 2. banyoda yıkanırken sabunlanmak için kullanılan bitki telleri yumağı ya da türlü ipliklerden yapılmış örgü.

Ikide bir ne demek?

İkide bir sözü cümlelerde zaman zarfı olarak kullanılır. Sözlük anlamı, sürekli, sık sık ve devamlıdır.

Kaşınmak neden zevkli?

Fakat, kaşıntı üzerine yapılan araştırmaların gösterdiğine göre kaşımak, paradoksal olarak daha çok kaşınma hissi uyandırıyor. Fareler üzerinde yapılan bir araştırma ile elde edilen bulgular; serotonin hormonunun sisteme salınmasından kaynaklı olarak kaşıma isteğinin giderek artan bir ivme ile sürdüğü sonucuna ulaştı.

Kuru kaşıntının Sebebi Nedir?

Kuru ciltler genellikle yaşlılık, klima veya merkezi ısıtma gibi uzun süreli kullanım ve yıkama veya banyo gibi çevresel faktörlerden kaynaklanır. Egzema (dermatit), sedef hastalığı, uyuz, bit, su çiçeği ve kurdeşen dahil olmak üzere birçok cilt rahatsızlığı kaşıntısı.

Maybe you are interested in:

magna türkiye

Related searches

  1. Mal canın yongasındaki yonga Nedir
  2. Yonga ne demek kimlik
  3. Canımın yongası ne Demek
  4. Yonga TDK
  5. Yonga Nedir
  6. Yonga levha nedir
  7. Cip anlamı
  8. Çip yonga ne demek

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button