Sıkça Sorulan Sorular

U tipi somine

1. Şömine Menfezi Nasıl Takılır?

Yanar Şömine

Kapasite büyükse menfez yüzeyi de büyük olmalıdır. Şöminenin üst panel kısmına uygun delikler açılır. Bu deliğin etraflarına uygun delikler matkap yardımı ile açılır. Delikler ile birlikte menfez vidalanarak sabitlenir.

2. Şömine Nasıl Tutuşturulur?

Odunları şöminenin ortasında dizdikten sonra üzerinde kurduğunuz çadıra 2 adet çıra koymalısınız. Çıraları kibrit ile tutuşturduktan sonra üçüncü çırayı da ayrı olarak tutuşturup şöminenin içerisine koymalısınız. Açık şömine dışında evlerin içerisinde sıklıkla şömine soba da kullanılmaktadır.

3. Şömine Bacasına Soba Bağlanır mı?

Hürsan Şömine - Teknik Bilgiler

Related Articles

Bu tiplerin kapıları, açık yada kapalı olarak kullanılabilir. Fakat, müstakil bacaya bağlanmalıdır. Aynı bacaya, başka soba vb. bağlanamaz.

4. Normal Bir Daireye Şömine Yapılabilir Mi?

Ev, yeni bir baca için gerekli tekniki koşullara sahipse şömine için uygun bir baca oluşturularak şömine montajı yapılabilir.

5. Şömine Dumanı Neden İçeri Verir?

Şömine Kullanımı ve Öneriler Odada yanıcı gazların olması halinde şömineyi kesinlikle yakmayınız. Yakma sırasında şömineden duman çıkabilir, bu olay şöminenin bulunduğu odada havalandırma sisteminin yarattığı bir vakumdan kaynaklanabilir ve genellikle mekanik havalandırmalı mahallerde bu durumla karşılaşılmaktadır.

6. Menfez Nerelere Takılır?

Menfez yardımı ile içeri alınacak havanın ve dışarıya atılacak havanın yönünü tayin edebilirsiniz. Bir yönüyle menfez, ortamdaki hava devir daimini sağlar. Cama, duvara ya da pencereye takılan menfez, genel olarak ev veya işyerinde bulunan banyo ve tuvaletlerde kullanılır.

7. Şömine Dumanı Nasıl Engellenir?

Şömine dumanına engel olmak için her kullanımdan önce bacanızı temizleyin. Bu iki nedenden dolayı önemlidir. Birincisi, potansiyel olarak alev alabilecek bacada kreozot birikmesini önlemeye yardımcı olacaktır. İkincisi, genel olarak duman çıkışını azaltan bacadan daha iyi hava akışına izin verecektir.

8. Meşe Odunu Neden Yanmaz?

Meşe odunu diğer odunlara oranla ısı kalorisi yüksek ve yağ miktarının düşük olması, buna bağlı olarak is yapmamasından ötürü tercih edilir.

9. Şömine Her Yeri Isıtır Mı?

Şömine ne kadar yeri ısıtır konusu şöminenin ve içerisinde bulunduğu odanın büyüklüğüne bağlıdır. Büyük bir odaya küçük model bir şömine tercih ederseniz ısıdan istediğiniz verimi alamazsınız. Aynı şekilde bir odaya gereğinden fazla büyük bir şömine koyarsanız sıcaklık sizi rahatsız edecek şekilde olur.

Bu sıkça sorulan sorular ve cevapları, u tipi somine ile ilgili temel bilgileri içermektedir. Şöminenin güvenli kullanımı ve bakımı için bu bilgileri dikkate almanız önemlidir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button