Tavsan kulagi cicegi bakimi

by TA Haber Taşıyıcı
Fide Butik - Evinizi Güzelleştiren Fide ve Süs Bitkileri

Sıklamen çiçeği evde nasıl bakılır?

Evde siklamen çiçeği yetiştirmek istiyorsanız serin, havadar ve ferah bir ortam oluşturmalı, bunun için de siklamen çiçeğinizi mümkün olduğunca diğer çiçeklerinizden ayrı bir yerde yetiştirmelisiniz. Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmayacak ama yeterli güneş ışığını da alacak bir yerde yetiştirmeniz de önemli.

Sıklamen çiçeği neyi sever?

Sulamasından Çoğaltılmasına Siklamen Çiçeğinin Bakımı - Yemek.com

Su: Siklamen özellikle çiçek açtığı dönemde suyu sever, ancak saksının dibinde su biriktirilmemeli ve yapraklarına su değdirilmemelidir. Toprak: Siklamen asidik ve kireçsiz toprak sever.

Sıklamen çiçeği neden ölür?

Sıklamen Çiçeklerinin Dallarının Eğilmesi: Uygun ortamda bulundurulmaması, çiçek tomurcukları oluştuktan sonra çiçeğin ortam ısısı yüksek yerlere alınması, fazla sulama, toprağın besin değerinin düşmesi, çiçeklenme döneminde saksı değişimi, yanlış zamanda besin vermek veya susuz bırakmak çiçeklerin dökülmesine neden …

Sıklamen çiçeği nasıl canlandırılır?

Sıklamen aktif olduğu bahar ve kış aylarında fazla soğuktan korunmalı ve susuz bırakılmamalıdır. Sıklamen çiçeği ağustos ayında hafif toprağı nemlendirilmelidir. Kış aylarında ise haftada bir defa sulamak bitki için yeterli olmaktadır. Soğuk olmayan yumuşak bir su verilmesi bitkinin ihtiyaç duyduğu suyu sağlamaktadır.

Sıklamen çiçeği neden kurur?

Çok fazla sıcak havayı ve nemi sevmediği için ferah bir ortamda yetiştirilmesi gerekir. Dinlenme: Siklamen çiçeği, bahar ve yaz aylarında dinlenme dönemine geçer. Bu dönemde yaprakları sararıp solabilir ve kuruyabilir. Bu durumda sararan yapraklar budanmalı ve bitkiden uzaklaştırılmalıdır.

Tavşan kulağı çiçeği nasıl çoğaltılır?

Biri tohum ile çoğaltma diğeri ise yumru ile çoğaltma olacaktır. Tohum ile sıklamen çoğaltmak için tohumları temin ediniz. Tohumları bitki kuruduğu zaman çiçekten alabilirsiniz. Humuslu ve hafif nemli toprağın üzerine tohumları serpin.

Tavşan kulağı kaç günde bir sulanır?

Tavşan Kulakları Kaktüs Nasıl Yetiştirilir? - Türkiye nin Sukulent ve Kaktüs Marketi!

Sulama hususuna gelirsek, toprağın kuruluğuna göre haftada 2-3 kere sulanabilir ve bu sulama şekli her seferinde aynı miktarda olmalıdır. Bitkinin yüzeyinden yapılması ve abartıya kaçılmaması gerekmektedir. Kışın bu sulama sıklığı yarıya düşecektir.

Tavşan kulağı çiçeği ne zaman çiçek açar?

Halk arasında tavşan kulağı olarak da bilinen siklamen (Cyclamen), Primulaceae familyasından gelen çok yıllık bir bitkidir. Şubat ve nisan ayları arası arasında açan çiçekleri beyaz, pembe ve mor tonludur. Ülkemizde 10 siklamen türü bulunmaktadır.

Sıklamen çiçeği tekrar açar mı?

Sulamasından Çoğaltılmasına Siklamen Çiçeğinin Bakımı - Yemek.com

Çünkü sıklamen çiçeği, yaz aylarında solma eğilimi gösterir ve kış ayları geldiği zaman yeniden canlanır.

Sıklamen çiçeği neye iyi gelir?

Sıklamen çiçeği, havaların ısındığı dönemde bütün yaşamsal faaliyetlerini durdurur. Sıklamen çiçeğinin çayı yapılarak tüketilmesi sonucunda sindirim sistemi hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Bunun dışında, bağırsakları rahatlatan bir özelliğe sahip olan bu çiçek, hazımsızlığın giderilmesine destek olacaktır.

Sıklamen çiçeği ne sıklıkla sulanır?

Sulamasından Çoğaltılmasına Siklamen Çiçeğinin Bakımı - Yemek.com

Kışın haftada bir kez sulamak siklamen çiçeği için oldukça yeterli olacağı gibi yazın ise toprak kurudukça yani takribi olarak iki günde bir sulamak gerekir. Sulama suyu önceden dinlendirilmiş olarak tercih edilmelidir. Siklamenler fazla sudan hoşlanmadıkları için büyük bir sulama kabına ihtiyacınız yoktur.

Sıklamen çiçeği kokar mı?

Oda ve salon bitkisidir. çiçekleri vardır. Çiçekler güzel kokar. Şubat ve mart ayında yapraklarının üzerinde beneklenme ve gümüşî renkli işaretler bulunur.

Sıklamen çiçeği yapraktan çoğalır mı?

Siklamen çiçeği üç yöntemle çoğaltılır. Tohumla, yapraktan çelikleme ya da yumru kökten çoğaltmak mümkündür. Tohumları yaz sonunda dikilebilir. Yapraktan çoğaltmak zor olsada yinede yumru köke yakın yerden alınan bir yaprak suda köklendirilebilir.

Tavşan kulağı bir bitki midir?

Siklamen veya tavşan kulağı, Primulaceae familyasından Cyclamen cinsini oluşturan yaşam alanı orman açıklıkları ve kayalık alanlar olan çok yıllık yumrulu bir bitki türlerini ortak adı.Tavşankulağı, buhurumeryem, Mormilik şeklinde de adlandırılır.

İlginizi Çekebilir

Related Posts

Leave a Comment

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Devamını oku

Privacy & Cookies Policy