Sıkça Sorulan Sorular

Tahta parke çeşitleri

Parke modelleri uygun fiyatlar ve farklı renkleri ile Koçtaş’ta! Farklı desen ve yapılardaki parke modellerini inceleyip, güvenle satın almak için tıklayın.

En iyi parke hangi ağaçtan yapılır?

Güngör (2008) tarafından yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde masif parke üretiminde en çok kullanılan yerli ağaç türleri meşe, kayın, akçaağaç, dişbudak, kestane, ceviz, kızılçam, göknar ve ladin’dir.

31 sınıf parke ne demek?

Hareket hacmi yüksek olan mekanlarda üst sınıflar tercih edilirken, daha az hareket olan zeminlerde alt sınıflar kullanılmalıdır. 21 – 23 arası sınıflar konutlar için kullanılır, 31 – 33 arası sınıflar ise ticari alanlar için uygundur. Parke kalınlığı, parkelerin dayanıklılığı açısından büyük önem taşır.

Parkede hangi sınıf daha iyi?

Parke sınıfları küçük sayıdan büyüğe doğru gidildikçe dayanıklılığının ve kalitesinin arttığını göstermektedir. Parke sınıfları genel olarak 21, 22, 23, 31, 32 ve 33 olarak ayrılmıştır. 21 ve 22.sınıf parkeler insan yoğunluğunun çok az olduğu yerlerde kullanılır.

Parkeler kaç mm olmalı?

Lamine ve laminat parke çeşitlerinin kalınlıkları 6mm ile 14 mm arasında değişir. Ev tipi uygulamalarda ideal parke kalınlığı 8-10 mm’dir. Masif döşemeler ise katmanlı olmaması ve dayanıklılığı arttırması amacıyla 16-20 mm kalınlığa sahip olmalıdır.

Masif parke mi lamine parke mi?

masif-parke-mi-lamine-parke-mi

Masif Parke kimyasal yapısından değişiklik yapacak herhangi bir işleme tabi tutulmaz. Lamine Parke, kullanımı hazır ve sonrasında kullanım sırasında cilalama gibi dokunuşlar gerektirmeden parlaklığını koruyarak, rengi solmadan uzun süre kullanılabilir. Masif Parke ise düzenli aralıklarla cilalama işlemi gerektirir.

Parke nin altına ne döşenir?

Laminat parke ürünü montajı yapılırken, parke altına şilte ürünü serilmesi gerekmektedir. Şilte ürünü betondaki rutubet ve nemin üst tarafa geçmesine engeller. Fakat tek başına şilte, ısı ve ses yalıtımı sağlayamaz. Beton soğukluğunun laminat parke ürününe hemen geçmesi kapron ürünün tercih edilmesine neden olmuştur.

Parke işçiliği ne kadar?

parke-işçiliği-ne-kadar

İnşaat işi ise parkeler ve diğer yan malzemeler inşaatta ki tüm odalara yayılmış olur ve usta sadece laminat parke montajı yapar, süpürgelik yapmaz. Bu durumda m2 fiyatı 15₺ olur fakat konutlarda veya işyerlerinde 40m2 ve 150m2 arası işlerde laminat parke işçilik fiyatı 15₺ – 20₺ olabilmektedir.

AGT parke suya dayanıklı mı?

agt-parke-suya-dayanıklı-mı

Doğa ile uyumu yakalayan AGT parkeleri leke tutmayan yüzeyleri, E0 değerinde standart üretimi, anti-statik ve suya dayanıklı özellikleri ile konforlu estetiği sizlerle buluşturur.

32 sınıf parke kaç mm?

Sınıf AC4 32.Sınıf. Twin Click Kilit Sistemi. Ölçüleri 8 mm 1285 x 192 mm.

Çamsan parke kaç mm?

Çamsan Laminat Parke Özellikleri Silver serisi ve Klasik seri parkeler 31. Sınıf AC3 sınıfı parkelerdir ve 8 mm kalınlığına sahiptirler. Bu iki seri nin ölçüleri ise 192,5 mm x 1200 mm x 8 mm dir. 1 paket 1,85 m² alan kaplamaktadır. 1 pakette 8 adet laminat parke bulunmaktadır.

Lamine parke ile laminat parke arasındaki fark nedir?

Laminat parkeler MDF, HDF gibi yapay malzeme katmanlarından oluşmaktadır. Lamine Parkeler ise doğal ahşap malzemeden üretilmektedir. Lamine parkeye sistre-cila yapılabilirken, Laminat parkeye yapılamaz. Laminat parke doğal olmadığından lamine parkeye göre fiyatı daha azdır.

Parke kabarır mı?

parke-kabarır-mı

Parkeler uzun ömürlü yer döşeme ürünleridir. Doğru kullanıldığında ömürleri hayli uzun olmaktadır. Kabarma durumları ise çoğunluk yüksek nemli alanlarda ya da aşırı sulu temizleme yöntemlerinde ortaya çıkar. Bazen de ortada hiçbir sorun yokken uzun süreli kullanıma bağlı olarak kabarmalar gerçekleşebilir.

Mutfak için hangi parke?

mutfak-için-hangi-parke

Mutfak zemini için en çok tercih edilen malzeme parkelerdir. Çeşitli renk ve modellerdeki laminant parkelerin yanında en popüler olanları ise seramik görünümlü parke modelleridir. Salonlarda, koridorlarda ve banyolarda kullanılan bu parkeleri şimdilerde mutfaklarda bol bol görüyoruz.

Alttan ısıtma parke olur mu?

alttan-ısıtma-parke-olur-mu

Kullanılan sistemin ortaya çıkardığı değişimlere bakıldığında da aslında sulu yerden ısıtma sistemi üzerinde tüm zemin döşemeleri yapılabilir. Isı iletimi ve güvenlik açısından su borulu yerden ısıtma sistemleri genellikle parke altında rahatlıkla uygun bir kullanım oluşturmaktadır.

Derzli parke temizliği zor mu?

Derzli parkelerin temizliği son derece kolaydır. Birçok müşteri derzli parkenin boşluk görüntüsü sebebi ile temizlenmeyeceğini düşünse de bu boşluklar bir bez ile rahatlıkla temizlenebilir. Kir tutmaz.

Kapron ne demek?

Ses izolasyonu istenen yerlerde, ses izolasyonu sağlayan bir üründür. Laminat parke üzerinde yürürken rahatsızlık veren sesi, %50 oranında azalmasını sağlar. Laminat parke uygulamalarında ısı izolasyonu sağlar, döşenen beton soğukluğunu, laminat parke ürününe geçmemesine direnç gösterir.

Masif parke ne demek?

masif-parke-ne-demek

Masif Parke Nedir? Geleneksel parke "masif parke" olarak adlandırılır. Uygun kalitedeki iyi kurutulmuş ahşabın 16–20 mm gibi kalınlıklarda ince tabakalar ve şeritler halinde kesilmesi ile yapılır. Geleneksel parkelerin yapımında, dayanıklılık açısından sert ağaçlar kullanılır.

Parkede tahta kurdu olur mu?

parkede-tahta-kurdu-olur-mu

Parke yani tahta kurdu genelde masif parkelerde veya ağaç mobilyalarda ortaya çıkan bir çeşit larvadır. Tahta ile beslenirler ve insanlara zararları yoktur.

Parkede nasıl iz kalmaz?

Parkenizi silerken deterjan kullandığınız için, iz kalması mümkündür. Bu nedenle silme işini tamamladıktan sonra temiz, kuru bir bez ile kurulama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Ayrıca parkenin ıslak kalması, parkenin kabarmasına neden olabilir bu nedenle parkeyi ıslak tutmamalısınız.

Parkede E1 ne demek?

Ülkemizdeki parke markaları E1 belgesini tercih etmektedirler.E1 belgeside aynı Mavi melek sertifakası gibi içerisinde Formahdehit oranının E1 standartlarında olduğunu belirten belgedir.Parkenin insan sağlığına zararlı kimyasal salınımı yapmadığını göstermektedir. E1 en yüksek seviye olarak kabul edilmiştir.

1 metrekareye ne kadar parke gider?

1 m2 ye ne kadar parke gider? 1 paket parke ortalama olarak 1,84 m2 alanı kaplamaktadır. Yine her paket içinde ortalama olarak 8 tane parke bulunmaktadır.

Lake parke ne demek?

Parke zemin döşemelerinde duvar dipleri için kullanılan, dip ile zemini birleştiren, işlevselliği kadar gösterişiyle de göz dolduran ürünlere lake süpürgelik denir. Hammaddesi MDF materyalidir. Bu MDF tabakası üzerine fırınlama tekniği ile kaplama yapılır. Lake görünüm bu fırınlama işlemi sayesinde yakalanmaktadır.

Ahşap parkeye ne denir?

Lamine parke, tamamen doğal ağaç malzemeden üretilen zemin kaplama türüdür, ağaç malzemenin iklimleme ve kurutma işlemlerinden geçirildikten sonra preslenerek parke haline dönüştürülmesine lamine parke denir.

Ahşap parke nedir?

ahşap-parke-nedir

Ahşap parkeler, yüzeyleri düzgün, kalınlığı homojen, yan ve baş yüzeylerde birbirleri ile birleştirilmesini sağlayacak şekilde lamba ve zıvana açılmış olan prizma şeklinde zemin kaplama malzemesidir. Ahşap parke, TS 73’e göre kalınlıkları %2’lik bir toleransla 17 ve 22 mm’dir.

Şilte ne demek parke?

Laminat parke döşenecek alanlar da kullanılmak üzere zemin ile parke arasında kullanılan bir malzemedir. Kullanım amacı nem ve rutubet gibi olumsuz durumlara karşı alınacak önlemler olarak geçmektedir. Aynı zaman da ses yalıtımı da içeren şiltelerin de bulunması ve kullanılması imkanı vardır.

Maybe you are interested in:

ankara nakliyat firmaları

İlgili aramalar

  1. Parke çeşitleri
  2. Parke ağaç çeşitleri
  3. Ahşap parke çeşitleri
  4. Masif parke çeşitleri
  5. Masif ahşap parke
  6. Yeni model Parke çeşitleri
  7. Masif parke – ekşi
  8. Eski ahşap parke Fiyatları

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button