Sogan nasil yetisir

by admin
7 views
A+A-
Reset

Soğan tohumu nasıl ekilir?

Soğan tohumunun ekim derinliği 0,5 -1cm arasında olmalıdır. Sıralar üzeri için ise 5-7 cm ve sıra üzeri 20-30 cm arasında olması gerekmektedir. Ekim işlemi tamamlandıktan sonra yüzey toprağı fısfıs yardımıyla nemlendirilmeli ve şeffaf bir naylon (streç film) kullanılarak üzeri kapatılmalıdır.

Soğanın baş tutması için ne yapmalı?

Gün uzunluğuna, baş bağlama için ihtiyaç duyar. Bitkinin erken gelişme devresinde serin havaya gerek vardır. Fakat baş bağlama ve başın büyümesi için sıcaklığın fazla olması şarttır. Erken gelişme döneminde ortalama 12,8 °C, baş bağlamaya başladığı zaman 18-21°C, başın olgunlaşması için 24-27°C optimum sıcaklık ister.

Soğan nasıl ekilir hangi ayda ekilir?

Soğan ekim zamanı ikliminize ve soğan çeşidinize bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Soğan hem ilkbahar hem de sonbahar mevsiminde ekilebilir. Kışın sonbahar mevsiminde ekilen soğanların daha dayanıklı ve sulu olduğunu unutmayın. Soğan, Eylül ve Nisan ayları arasında ekilebilir.

Ekilen soğan kaç günde çıkar?

Evde Taze Soğan Nasıl Yetiştirilir?

Tohumlar 10-15 gün içerisinde çimlenerek toprak yüzeyine çıkarlar. Uygun koşullarda, ekimden 5-6 ay sonra arpacıklar olgunlaşır.

Soğan kaç ayda yetişir?

Soğan Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? | Tarfin

Soğan genellikle 2 yıllık bir bitkidir. Birinci yıl yumru 2. yıl da tohum oluşur. Ancak bazı soğanlar3 yıllık olup ;1. yıl tohumdan arpacık,ikinci yıl arpacıktan yumru,3.yıl ise tohumdan meydana gelir.

Soğan evde nasıl yetiştirilir?

Evde Taze Soğan Nasıl Yetiştirilir?

Eksi 8 dereceye kadar güçlü kalabilen soğan, en iyi şekilde 22 derecede yetişir. Kışın eksi 8 derece soğanı dondurmaz; fakat yine de soğan yetiştirmek için ılıman bir ortam tercih etmelisiniz. Soğanlarınız 3-4 gün içinde yeşillenecek, 1 hafta sonrasında ise filizler iyice kendini belli etmeye başlayacaktır.

Soğan sulanır mı?

SOĞAN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Soğan Yetiştiriciliğinde vegetasyon dönemi içinde 450-500 mm den az yağış alan yerlerde sulama yapılmalıdır. Yağmurlama sulama ile 1-2 sulama yeterlidir. Baş olgunlaştırma döneminde sulama yapılmamalıdır.

Arpacık soğandan kuru soğan olur mu?

Bu farklılıklarına karşın arpacık soğan ile kuru soğanı değişmeli olarak kullanabilirsiniz. 1 adet küçük boy kuru soğan aşağı yukarı 3 adet küçük arpacık soğana denk gelir. Arpacık soğanı pişirerek kullanmanız gereken bir tarifte bu ölçüyü gözeterek kuru soğan da kullanabilirsiniz.

En iyi soğan nerede yetişir?

Türkiye’de en fazla kuru soğan yetiştiriciliği Amasya ilinde yapılır. Bursa Karacabey, Ankara Polatlı bölgeleri de soğan üretiminde Türkiye’de Amasya’dan sonra önde gelen bölgeler arasında yer alır.

Yazın soğan ekilir mi?

Taze Soğan Hangi İklimde Ekilir? Taze soğan her mevsimde ve her koşulda ekilebilen bir tohum değildir. Özellikle soğanların iklim yönünden seçici olduğu bilinir. Soğan bitkisi erken gelişme sürecinde iken havanın serin olması şarttır.

Soğan ne kadar derine ekilir?

Topraktaki nemi kullanarak çimlenen tohumlar, ortalama 2-3 cm derine atılıyor. 25-30 cm sıra arası, 8-12 cm sıra üzeri mesafe bırakıyor. Çimlenme hemen hemen 3-4 hafta alıyor.

Mayıs ayında soğan ekilir mi?

Mayıs Ayı Bahçe Bakımı: Mayıs Ayında Ne Ekilir?

Soğan tohumları, Ocak-Mart ayları arasında ekilir.

Soğan fidesi ne zaman ekilir?

Soğan tohumu ilkbahar, yaz ya da sonbahar aylarında ekilen bir tohumdur. Soğan tohumunu ekmek için toprak ısısının 10 ile 20 derece olması gerekir.

Evde taze soğan nasıl ekilir?

  1. – Öncelikle saksının dibine bir miktar toprak yerleştirin. …
  2. – Toprağın üzerine çok bastırmadan hava alacak şekilde bıraktıktan sonra arpacık soğanları ince kısmı üstte kalacak şekilde yerleştirin.
  3. – Soğanların arasına 10 santimetre kadar boşluk bırakın. …
  4. – Soğanlarınız 3-4 gün içinde yeşillenmeye başlayacaktır.

Soğan hangi gübre atılır?

Ekim öncesinde yarısı, yapraklar çıktıktan sonra da kalan yarısı uygulanacak olan azotlu gübreler, sülfatlı olanlardan tercih edilmelidir. Ekim öncesinde potasyum ve fosfor gübresi de verilmelidir. Ekim döneminden bir yıl kadar önce toprağa çiftlik gübresi verilmelidir.

Related Posts

Leave a Comment