Sıkça Sorulan Sorular

Sıva çeşitleri

Sıva Çeşitleri · İç sıva · Dış sıva · Kaba(kara) sıva · İnce sıva · Rabitzs (Rabis) sıva · Püskürtme sıva …

Dekoratif sıva ne demek?

Her türlü dış ve iç duvarlarda son kat olarak kullanılan, su emiciliği azaltılmış, kolay uygulanan, beyaz renkli, tekstürlü ince düzeltme ve bitirme sıvasıdır.

Yaprak sıva ne demek?

Yıkanabilir, alev almaz ve anti bakteriyel özelliğe sahip olması nedeni ile de iç cephelerde dekorasyon amaçlıda kullanılmaktadır. Aklınıza gelebilecek her türlü yüzeye (beton, briket, gaz beton, sıva, tuğla, mineral, cam, demir, ahşap v.b…) uygulanabilen iç ve dış cephe kaplama malzemesidir. Elastiktir, su geçirmez.

Edelputz sıva nedir?

Edelputz Tane Dokulu Kalın Dekor Sıvası; özellikle Thermo-Tec® Isı Yalıtım Sistemi üzerine, dekoratif kaplama sıvası olarak kullanılmak üzere geliştirilmiş, esnek ve su itici polimerler ve çeşitli kimyasallar ile güçlendirilmiş, 3 mm, 2 mm ve 1.5 mm çeşitleri olan, tane dokulu, çimento esaslı, dekor sıvasıdır.

Püskürtme sıva nedir?

a) İçeriği: Su bazlı, dekoratif görünümlü, ince ve kalın dokulu uygulanabilen, su geçirimsizlik sağlayıcı ve koruyucu kaplama malzemesidir. b) Kullanıldığı Yerler: Beton briket, tuğla, çimento, çelik, alüminyum yüzeyler, ahşap sunta, ytong vb. mevcut boyalı ve sıvalı yüzeylere her türlü ısıda rahatlıkla uygulanabilir.

Dış cephede hangi sıva kullanılır?

Kaba sıva; bina yapım esnasında, duvarlar yapıldıktan sonra duvarların dış etkilerden, (yağmur, don, güneş gibi) korunması, binanın ömrünü uzatması gibi unsurların yanında sıva ile düzgün ve pürüzsüz bir yüzeyin elde edilmesi için gerekli olan bir uygulamadır.

Mineral sıva ne işe yarar?

Doğal renkli granit ve mermertanecikleri içeren, saf akrilik kopolimer emülsiyon esaslı, esnek yapıda, dekoratif, koruyucu ve uzun ömürlü iç ve dış cephe kaplamasıdır. Doğal renkleri ile solmaya karşı yüksek direnç gösterir.

Perlitli sıva nerede kullanılır?

Beton, gazbeton, tuğla vb. yüzeylerin ilk kat sıva alçısıdır. İç mekanlarda kullanılır.

Italyan sıva nedir?

İtalyan sıvası, Venedik sıvası olarak da bilinen, sıva benzeri bir görünüm ve doku vermek için duvarlara, yükseltilmiş veya kavisli yüzeylere ve tavanlara uygulanan bir sıva tekniğidir. Yöntem, adını aldığı İtalya’nın İtalyan bölgesi çevresinde 15. yüzyıl Roma’sında ustalar tarafından mükemmelleştirildi.

Kaleterasit sıva nedir?

İçerdiği silikon sebebi ile suyu iter, cepheye çarpan yağmur suyunun yüzeyi ıslatmadan akıp gitmesini sağlar. Dışarıdan içeriye su geçirmemesine rağmen, içerideki nemi dışarıya atabilme kabiliyeti ile binaların nefes almasını sağlar.

Akrilik sıva nedir?

Genel Bilgi : Akrilik reçinesi esaslı, kullanıma hazır, dekoratif son kat dış cephe kaplama sıvasıdır. Sınırsız renk seçeneği vardır. İç ve dış kullanıma uygundur, su bazlıdır, solvent içermez, kokusuzdur. Kullanıma hazırdır, yüksek uygulama metrajına sahiptir.

Kompozit sıva nedir?

Dış cephelerde uygulanan içerdiği inorganik doğal agregalar ve kullanılan üst düzey teknoloji sayesinde ısı, ses, su ve yangına karşı yapıların yalıtımını sağlayan yüksek difüzyon (nefes alabilme) özelliğine sahip A1 yanmaz sınıfta beyaz renkte üretilen çok amaçlı tek kompenantlı yalıtım sıvasıdır.

Polimer sıva nedir?

Çimento esaslı, elyaf ve polimer takviyeli beyaz renkli sıva harcıdır. İç ve dış mekanlarda, brüt beton, kaba sıva ve hafif agregalı ısı yalıtım sıvalarının yüzeyine boya ve dekoratif kaplamalar öncesinde düz bir yüzey elde etmek için uygulanabilir.

Seramik sıva nedir?

Seramik esaslı yüksek adrenas gücü içeren, mukavemeti yüksek, özel fırınlarda yüksek ısı ile pişirilen ve kolay uygulanabilir dekoratif sıvadır. Vatocor Seramik Sıva ürünü ek yapmaz, dökülmez, çizilmez, solmaz ve alev almaz.

Ipek sıva ne demek?

İpek sıva; polistrende cm3 başına 6 milyar hava dolu gözenek ve elyaf birleşimi ile kullanıma hazır kimyasal bir sıva uygulamasıdır. Anti-statik özelliği sayesinde kirlenmez ve toz tutmaz. Ayrıca uzun ömürlüdür, tekrar aynı işlemleri yapmanıza gerek kalmadan uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Kum sıva nedir?

Desolid markasının yenilikçi teknolojisi ile geliştirilen, akrilik emülsiyon ve doğal granül taş esaslı, yüksek adrenas ve mükemmel mukavemete sahip, kendi kendini temizleyebilen, özel dokulu ve üstün koruma sağlayan, su bazlı son kat ekonomik, dekoratif sıvadır.

Karışık sıva nedir?

Karışık Alçı Sıva ; Kaba alçı sonrası ortaya çıkan ufak dolguları yapmak için yaparız. Karışık alçı sıva bir anlamda saten alçının ön hazırlığı gibidir. Saten Alçı Sıva ; Alçıpan bölme duvar veya asma tavanlarda, veya karışık alçı sıva üzerine doğrudan uygulan bir sıva türüdür.

Hidrolik sıva nedir?

Tanımı: Doğal hidrolik kireç esaslı, tek bileşenli, elyaf takviyeli, tarihi kâgir yapılarda kullanım amacı ile tasarlanmış, çimento içermeyen özel restorasyon sıva harcıdır.

Canlı sıva ne demek?

Islak duvar kağıdı diyebileceğimiz yeni bir ürün olan canlı sıva, doğal elyaflar, pamuk, selüloz gibi maddelerden oluşan, duvarlara yeni bir moda getiren, ısı ve ses yalıtımı ile akustik etkiler sağlayan bir yapı malzemesidir.

Kaba sıva kaç gün sulanır?

Hava sıcaklığı 20°C’nin altında yapılan sıva uygulamasında 24 saat sonra ilk sulama yapılmalıdır. Daha sonra 12 saat ara ile en az üç kez sulanmalıdır. Sonrasında uygulama yüzeyinin 1 hafta boyunca nemli kalması sağlanmalıdır.

Karasiva nedir?

Kara Sıva İşlemi Nedir? Kara sıva inşaatın kaba halinin bitimi akabinde yapılan ilk uygulamadır. Çimento, kum, su ile hazırlanan bir karışımdır. Aynı işlem çimento yerine kireç ile de uygulanmaktadır.

Hazır sıva nerelerde kullanılır?

İç ve dış mekânlarda tuğla, gaz beton, brüt beton, bims duvar ve tavan yüzeyleri sıvama ve tamir amaçlı kullanılır.

Kaba sıva metresi kaç para?

Kaba Sıva Fiyatları Ne Kadardır? Kaba sıva fiyatları genellikle m2 cinsinden verilmektedir. Kullanılan malzeme, uygulama tekniği ve süresine bağlı olarak ortalama 15 – 30 TL/m2 civarında bir fiyat ile kaba sıva yaptırmak mümkündür.

Saten alçı neden kabarır?

Eski ve boyalı yüzeylerde mutlaka yapılmalıdır. Brüt beton astarı uygulanmadan direk olarak alçı uygulanırsa duvar zeminine alçı eski boyalardan dolayı yüzeye iyi yapışmaz ve tutunamaz bu sebeple ileride kabarmalar ve dökülmeler meydana gelir.

Saten alçı neden çatlar?

Bunun nedeni, bu bölgelerin geçiş bölgesi olmasıdır. Alçı çok gevrek bir malzemedir. En ufak bir çekme gerilmesinde dahi çatlar. Bu nedenle bu bölgelerde kapıyı açıp kapatmaktan kaynaklanan ve pencereyi açıp kapatmaktan kaynaklanan alçı çatlakları gözlemlenebilir.

Bir torba saten alçı kaç m2 yer yapar?

Yani 1 torba saten alçı m2 yer yapar diye merak ediyorsanız bunun cevabı 30 metrekaredir.

Mineral sıva niye çatlama oluyor?

2- Sıvanın kapattığı yüzeylerde malzeme farklılıkları olması. Kolon ve kirişlere gelen kısımlarda file kullanılmaması. 3- Tren yolu ya da aşırı yoğun trafiğin olduğu noktalarda oluşan titreşimler. 4- Yapıdaki kaba sıvanın çok ince olması veya harcında çimentonun az, kumun fazla kullanılması.

Dekoratif sıva nerede kullanılır?

Nerelerde Kullanılır? Her türlü dış ve iç duvarlarda son kat olarak kullanılan, su emiciliği azaltılmış, kolay uygulanan, beyaz renkli, tekstürlü ince düzeltme ve bitirme sıvasıdır.

Saten alçı astarı ne işe yarar?

Saten Alçı Astarı Güçlü bağlayıcı özelliği ve mikronize tanecik yapısı nedeni ile yüzeylere derinlemesine nüfuz ederek serbest tanecikleri bağlar ve uygulama yapılacak son kat boyanın yüzeye iyi tutunmasını sağlar.

Yalıtım sıvası nedir?

Yalıtım sıva malzemeleri, binaların iç ve dış cephelerinde ısı, su, ses ve yangın yalıtımı sağlanması için yapılan doğal malzemelerin karışımdan oluşan ve harç olarak uygulanan ekolojik bir üründür. Aynı zamanda iç ve dış cephelere dekoratif bir görünüm de kazandırır.

Iç alçı sıva nedir?

Alçı sıva, kuru tozu suyla karıştırıldığında sertleşir. Pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için tuğla, blok veya beton yüzey üzerine uygulanabilen bu malzemeye alçı sıva denir. Daha önce, 6 mm lik bir alçı sıva sıva genellikle çimento sıva üstüne boyamadan önce pürüzsüz bir yüzey elde etmek için uygulanır.

Kaba ve ince sıva nedir?

İnce sıva; kum, bağlayıcı ve su ile oluşturulan harcın yaklaşık 5 mm kalınlığında yüzeye uygulanması ile oluşan sıvalara denir. İnce sıva, kaba sıva tamamen kuruduktan sonra kalan boşlukları doldurmak ve sıva yüzeyini perdahlamak için yapılır. Sıvacılık açısından son işlem olarak görülür.

Kalekimden su geçer mi?

Ayrıca, üzeri kaplanmadan da yıllar boyunca yüksek performanslı su yalıtımı sağlayabiliyor. Kalekim’in yenilikçi su yalıtım ve beton koruma harcı ‘Ultralastic’, uygulanmasından sadece 2 saat sonra yağmura, 16 saat sonra basınçlı suya dayanıklı hale geliyor.

Sıva 1982 nedir?

SIVA 1982 PERLİTLİ SIVA ALÇISI Elle uygulanan torbalanmış alçı esaslı hazır sıvadır. İç mekânlarda beton, brüt beton, tuğla, bims blok, gaz beton vb. yüzeylerde kullanılır. Nefes alma özelliği sayesinde ortamdaki nem seviyesini dengeler. Uzatılmış çalışma süresi sayesinde rahat ve firesiz uygulama olanağı sağlar.

Mastarlı sıva nedir?

Mastar (veya düz mastar), sıvacılıkta kullanılan büyük, düz, tahta cetveldir, mastar sıvanın üzerinden kaydırılırak geride kalan sıva yüzeyin düz olması sağlanır. Araç genelde 15 x 100 mm kesitli ve 1 ila 5 metre uzunlukta olabilir.

Mineral sıva ne demek?

Doğal renkli granit ve mermertanecikleri içeren, saf akrilik kopolimer emülsiyon esaslı, esnek yapıda, dekoratif, koruyucu ve uzun ömürlü iç ve dış cephe kaplamasıdır. Doğal renkleri ile solmaya karşı yüksek direnç gösterir. Yüksek su buharı geçirgenliğine sahiptir.

Latex sıva nedir?

Ambalaj. weber latex, yüksek nitelikli sıva ve harç elde etmek, su geçirimsizliği ve elastikiyeti arttırmak amacıyla kullanılan özel katkı malzemesidir.

Cam sıva nedir?

Akrilik emülsiyon esaslı, kullanıma hazır, içte ve dışta kullanılabilen, mala ile uygulanan cam parçacıkları içeren hazır sıvadır. İç ve dış cephelerde kara sıva, beton, çimento levha gibi mineral yüzeylere, alçı sıva, alçıpan, sabitlenmiş kontrplak ve eski boyalı yüzeylere uygulanabilir.

Harç ve sıva aynı şey mi?

Harçlar strüktürü oluşturan yapı malzemelerinin birbirleriyle olan bağlantısını sağlarken, sıvalar bu yapı malzemelerini korumak ve/ veya estetik görünüm sağlamak için kullanılmaktadır.

Kaba sıva üzerine mineral sıva yapılır mı?

Isı Yalıtım Sistemleri için özel olarak geliştirilmiş olan Klimatherm Dekoratif Sıva Mineral Doku,aynı zamanda düzgün çekilmiş ve yüzey mukvemeti kuvvetli kaba sıva üzerine,macunlanmış brüt beton , macunlanmış gazbeton üzerine de uygulanabilir.

Maybe you are interested in:

çalışma masası dizayn

Related searches

  1. Dekoratif sıva çeşitleri
  2. Sıva çeşitleri
  3. Mineral Sıva çeşitleri
  4. Dekoratif dış cephe sıva çeşitleri
  5. Dekoratif iç cephe sıva çeşitleri
  6. Alçı sıva
  7. Hazır Sıva Çeşitleri
  8. Hazır sıva

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button