Sıkça Sorulan Sorular

Oturma odasi dekorasyon ornekleri

Oturma odası dekorasyonu nasıl olmalı?

Oda Büyüklüğüne Göre Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır? - Doğtaş

Oturma odalarında karmaşa oluşmaması açısından altıdan fazla renk kullanmamalısınız. İlk üç rengin aynı renk ailesinden olması oldukça önemlidir. Örneğin; bej, krem ve altın rengi bir arada rahatlıkla kullanılabilir. Daha sonra iki yan renk ile destekleyici bir bakış açısı oluşturabilirsiniz.

Oturma odasında neler olur?

Oda Büyüklüğüne Göre Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır? - Doğtaş

Oturma odaları genelde koltuklar, sehpalar, masa ve kitaplıklardan oluşur. Günümüz Türk kültüründe oturma odalarının olmazsa olmazı televizyonlardır. Bazı evlerde, bir şöminenin bulunduğu oda oturma odasıdır. Fakat günümüzde yerleşen apartman düzeninde kullanımı zor olduğundan bu gelenek terk edilmektedir.

Related Articles

Dikdörtgen bir oda nasıl dekore edilir?

Dikdörtgen Salon Nasıl Yerleştirilir? | Ev Gezmesi

Dikdörtgen ve dar bir oda dekorasyonu aksesuarlarla ferah gösterilebiliyor. Örneğin, ayna kullanarak odanın derinliğini artırabilir, ferahlığı artırabilirsiniz. Başka bir alternatif ise lambader ya da abajur olabilir. Önerimiz lambader kullanmanız.

Oturma odasında hangi renkler olmalı?

Oturma odalarında kahverengi ve bej gibi toprak tonları kullanılabilir. Ayrıca sarı, kırmızı, turuncu gibi daha canlı renklerden seçeceğiniz mobilya ve aksesuarlar, odaya pozitif bir hava katacak ve daha önemlisi dostlarınızla ya da ailenizle burada vakit geçirdiğiniz zamanlarda bir sohbet havası yaratacaktır.

Oturma odası ve salon arasındaki fark nedir?

Salon ve oturma odasındaki farklar | homify

Salon misafirler için düzenlenirken oturma odası aile bireyler hizmet eder. Bu iki oda arasındaki en büyük fark budur. Oturma odasını aile bireyleri kullanacağı için çok fazla süslü ve şık gözükmesine gerek yoktur. Dolayısıyla eşya seçiminde estetik yerine rahatlık baz alınır.

Oturma odasına ne denir?

Günümüz modern ev ve apartman dairelerinde oturma odası yavaş yavaş, misafir odası ya da salon da denilen odaların yerini almaya başlamıştır.

Oturma odası mobilyaları nelerdir?

 1. Kanepe + Koltuk.
 2. Tv Ünitesi.
 3. Berjer.
 4. Çay Seti Koltuk Takımı
 5. Sallanan Sandalye + Koltuk.
 6. Tv Koltuğu.
 7. Puf.
 8. Kitaplık.

Oturma odası kaç metrekare olmalı?

Salon için 25 metrekare, çocuk odası için 10 metrekare, misafir odası için 10 metrekare, mutfak için 9,5 metre kare, hol için 9 metrekare en ideal ölçülerdir. Aşağıda verilen ölçülere göre 3+1 daire net alanı en az 90 metrekare, en fazla 121 metrekare olmalıdır.

Salon tablo seçimi nasıl olmalı?

Salon tablosu seçerken renk ve desen de önemli bir faktördür. Salonunuz renk paletine uygun bir tablo seçmeniz, salonunuzun daha uyumlu bir görünüm kazanmasını sağlar. Eğer duvarlarınız sade ve tek renk ise, tablonuzda canlı renkler ve desenler tercih edebilirsiniz.

Hangi renkler güzel gider?

Beyaz Her renkle kombinlenebilir ama özellikle; mavi, kırmızı ve siyah.
Bej Mavi, kahverengi, siyah, kırmızı ve beyaz.
Gri Fuşya, kırmızı, mor, pembe ve mavi.
Pembe Kahverengi, beyaz, nane yeşili, zeytin, gri, turkuaz ve açık mavi.
Fuşya Gri, sarı-kahverengi, kireç, nane yeşili ve kahverengi.

Salon koltukları nasıl yerleştirilmeli?

Mobilyaları yerleştirirken en büyük parçadan başlayın! İlk başta en büyük mobilyanızı yerleştirin. Salonda en büyük koltuğunuz, yatak odasında da yatak gibi. Alan ne kadar geniş olursa olsun, sohbeti kolaylaştırmak için koltuklar birbirinden 2.5 metreden fazla uzak olmamalı.

Salon ne için kullanılır?

Evin en geniş bölümü olan salonlar genellikle misafirleri ağırlamak için kullanılıyor. Özellikle de evin diğer odalarının küçük ve kullanışsız olması durumunda salonlar, yemek odası veya oturma odası olarak da değerlendirebiliyor.

Salon odası ne demek?

Salon, “bir binanın girişindeki büyük oda” anlamına gelen İtalyanca kökenli bir sözcüktür. Türkçeye Fransızcadan geçmiştir. Salon ile aşağıdakilerden biri kastedilmiş olabilir: Oturma odası, hol veya sofa.

Oturma birimleri nelerdir?

Bunlar arasında banklar, sandalyeler, duvar banklar, tribünler ve amfiler sayılabilir.

Koltuk süngeri nasıl olmalı?

OTURMA GRUBU SÜNGERİNİN KALİTESİ NASIL OLMALI?

En az 13 santim kalınlığındaki süngerler konforlu bir kullanım sunabilir. Kalınlığın dışardan anlaşılmadığı süngerleri koltuğun özelliklerini sorarak öğrenmeniz mümkün. Çok ince süngerler konforlu bir oturum imkanı sağlamıyor. Dolayısıyla kaliteli bir koltuk süngeri için kalınlıkta en az yoğunluk kadar önemli.

Living Room da neler var?

Oturma Odası / Living room /livin ruum/

 1. Koltuk (2li ya da daha fazla) : Sofa /sofa/
 2. Koltuk (Tekli) : Armchair /ağmçer/
 3. Televizyon : Television /telivijın/
 4. Kitaplık : Bookshelf /buukşelf/
 5. Kilim: Rug /rag/
 6. Halı: Carpet /karpıt/
 7. Perde : Curtain /körtın/
 8. Koltuk yastığı: Cushion /kuşın/

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button