Sıkça Sorulan Sorular

Muteahhit iskan icin para istiyor 2

Müteahhit iskan işlemleri konusunda birçok vatandaşın karşılaştığı sorunlardan biridir. İşte, "muteahhit iskan icin para istiyor 2" konusu hakkında bilmeniz gerekenler.

Müteahhit Olmadan İskan Alınabilir mi?

İskan Nedir, Nasıl Alınır? Müteahhit İskan Almıyorsa Ne Yapılır? -

17 Aralık 2009 tarihinde yapılan düzenlemeye göre, müteahhitten konut satın alan vatandaşlar, müteahhidin bu yapı ile ilgili vergi ve sigorta primi borcu olsa dahi, bu borçlardan sorumlu tutulmadan yapı kullanma izin belgesi alabiliyor.

İskanı Müteahhit Mi Alıyor?

Belediyenin İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni birimince düzenlenen iskan belgesi, genellikle müteahhit tarafından alınıyor. Ancak, müteahhit yüzünden yaşanan sorunlar da sıkça karşılaşılan durumlar arasında.

Related Articles

Müteahhit İskan Almazsa Ne Yapılabilir?

İskan belgesi, bir yapının yasal olarak oturumun başlayabilmesi için alınması gereken bir izindir. Binaya iskan alma sorumluluğu müteahhit kişi veya firmada bulunur. Peki, müteahhit iskan almazsa ne yapılır? Sorun yaşanması halinde Sulh Hukuk Mahkemeleri’nde aykırılıkların giderilmesi talep edilebilir.

İskan Alırken Ödenen Ücretler

İskan belgesi almak için gerekli olan harç bedeli, bina sahibi tarafından ödenir. Yapı kayıt belgeleri, binanın metrekareleri ile belediyelerin belirlediği rayiç bedeller üzerinden hesaplanır. Ortalama olarak, vatandaşlar daire başına ortalama 2 bin 880 TL ödeyerek iskan belgesine sahip olabilirler.

2023 İskan Bedeli

  • Yapı Kullanma İzni (Konut – Normal Daire)
  • 100 metrekareye kadar: 1.761,15 TL
  • 101-200 metrekareye kadar: 2.073,25 TL
  • 201 metrekareden yukarı: 2.797,77 TL

"Muteahhit iskan icin para istiyor 2" konusu, bir ev satın alırken karşılaşılan önemli bir konudur. Vatandaşların, müteahhitin alması gereken iskanı almadığı durumlarla karşılaşmamak için dikkatli olmaları ve gerektiğinde yasal haklarını kullanmaları önemlidir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button