Sıkça Sorulan Sorular

Mum duvar yapımı

Mum duvarlar yapımı en önemli aşamalardan biridir. Mum duvarlar dişlerin dizileceği alanı belirler. Oklüzyon dikey boyutunun ve maksillo-mandibular ilişki …

Protez kaidesi ne demek?

Kaide plağı yumuşak dokularla temas halinde bulunarak dişleri taşıyan protez kısmıdır.

Protez kaide plağı nedir?

Protezlerin yapım aşamasında kullanılan geçici plaklardır. Termoplastik materyal ( bas plak ) veya soğuk akrilikten yapılabilir.

Dişli prova nasıl yapılır?

Daha sonrasında dişli prova yapılır. Bu prova sırasında hazırlanmış olan mum şablonlar hastaya uygun olarak seçilen yapay dişler hastanın ağzında denenir. Bu prova sırasında hastanın konuşma ve dişler üzerine bastırılınca herhangi bir oynama olup olmadığı gözetlenir.

Total protez nedir nasıl yapılır?

Total Parsiyel Protez

 1. seans : 1. ölçü alınarak ağza uygun özel ölçü kaşığı hazırlanır.
 2. seans : Hazırlanan özel ölçü kaşığı ile hassas ölçü alınır.
 3. seans : Alt ve üst çenenin birbiriyle olan uzaydaki ilişkisini tespit etmek kaide plakları üzerine konan mum duvarlar ile dikey boyut alınır.

Basplak nedir?

Baz plakları ve gece plakları vb. plakları kesme ve düzeltme işlemi için kullanılan bir tür makastır.

Retantif ne demek?

Retantif, ağız ve diş sağlığı terimi olarak son dönemlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Retantif bölge ise gelişimi tamamlandığı halde diş kökünün çenede dişlerin geri durumda bulunduğu bölgedir. Retantif bölge veya diş yapısı çürük oluşumu konusunda son derece etkilidir.

Dental liner nedir?

Linerlar, kavite tabanına 0.5mm kadar veya daha ince olarak yerleştirilen kaide materyalleridir. Dişi kimyasal irritanlardan, intraoral sıvılardan, bakteri sızıntısından korur ve bazı tedavi edici etkileri olabilir. Kaide materyalleri, kavite tabanına 0.5mm ve ya daha kalın olarak yerleştirilen simanlardır.

Güdük nedir protez?

Protezler; bacak veya ayağın kazalar, tümörler, damar hastalıkları ve diyabet gibi nedenlerle kaybedilmesi sonucunda bireylerin yürüme ve günlük aktivitelerini gerçekleştirmesi için dıştan kullanılan yapay uzuvlardır. Amputasyon sonrası kalan vücut parçasına ‘güdük’ denilir.

Protez vuruk nedir?

Protez vuruğu nedir? Takma diş protezleri kullanan hastaların yaklaşık olarak yarısının tecrübe ettiği bir durum olan protez vuruğu; protezin oturduğu diş eti ve damaklar üzerindeki tahriş ve yaralardır.

Sabit protez nasıl yapılır?

En çok tercih edilen protez uygulamasıdır. Sabit protez uygulanabilmesi için; dişsiz bölgenin iki ucunda proteze tutuculuk sağlaması adına en az iki adet sağlam ve uzun köklü diş olmalıdır. Bu uygulamaya köprü adı verilir. Bununla birlikte tek bir diş üzerine uygulanabilen sabit protezlerde mevcuttur.

Çıt Çıt diş nasıl yapılır?

Çıtçıtlı protez nedir ve nasıl kullanılır ? Çıtçıtlı protezlerde bağlantının sağlanabilmesi için dişler ve protezler üzerine bir dişi ve bir erkek tutucu konulur ve bunların birbirine geçmesi ile çalışan anahtar-kilit sistemi yerleştirilir. Bu şekilde çalışan kilit sistemi nedeni ile ismine çıtçıtlı protez denmektedir.

Niswonger yöntemi nedir?

6) Niswoger tekniği : Bu teknikte dikey boyut alt ve üst çenelerde orta çizgide cilt üzerine gelişi güzel konan iki nokta arasının pergelle ölçülmesi ile elde edilir.

Boş olan dişin yerine ne yapılır?

Boş diş yerine genellikle implant tedavisi yapılır. Doğal olan diş kökü, yapay olarak değiştirmek için tasarlanan etkili bir yöntemdir. Periodontal problemler, travmalar veya diğer ağız sağlığı problemleri nedeniyle bir veya daha fazla eksik dişi olan hastalar için en başarılı çözüm yöntemlerinden biridir.

Protez kaç yıl kullanılabilir?

Genel olarak diz protezi modern teknikler kullanılarak, iyi ellerde, iyi protezler kullanılarak yapıldığında 20-25 yıl ağrısız ve diz fonksiyonlarının tam olduğu bir yaşam süresi elde edilir.

En iyi diş yapımı hangisi?

Zirkonyum kaplama dişler kullanılan yeni teknolojiler sayesinde üzerine yerleştirildikleri dişlere daha kolay adapte olurlar ve o dişleri daha iyi korurlar. Bu açıdan metal destekli porselen kaplamalara kıyasla daha üstündürler ve ağızda uzun yıllar sağlıklı bir şekilde dururlar.

Kişiye özel ölçü kaşığı nedir?

Kişiye özgü yapılan ölçü kaşıklarıdır. Standart ölçü kaşıkları ile alınan ölçülerden elde edilen modeller üzerine farklı malzemeler kullanılarak yapılırlar. Kısmi dişsizlik vakalarında fonksiyonel ölçü almak için kullanılır. Tam dişsizlik vakalarında esas (daimi) ölçü almak için kullanılır.

Kaide plağı ne amaçla yapılır?

Kaide plakları eksik dokuların tamamlanmasına, üzerine yapay dişlerin dizilmesine ve çiğneme kuvvetinin kemik dokusuna iletilmesine yarayan bir parçadır.

Bireysel kaşık neden yapılır?

Altunkara ve Türker’in18 araştırmasına göre bireysel kaşık yapımında hekimlerin % 54’ü akrilik rezin, % 48’i baz plak, % 38’i ışıkla polimerize olan akrilik rezin kullanmaktadır.

Detpol diş ne demek?

Diş taşı temizliği aynı zamanda tartar temizliği, detertraj olarak da bilinir. Bakteri plağının dişler üzerinde sertleşmesiyle oluşan sarı veya kahverengimsi rengi ile diş üzerinde fark edilebilen diş taşlarının temizlenmesi işlemidir.

Dayanak çizgisi nedir?

Bölümlü protezlerin önemli yapısal unsurlarından direkt veya indirekt tutuculara ve bunların çeşitli şekillerde birleştirilmesinden elde edilen dayanak çizgisi (fulcrum line), mesnet hattı veya kroşe hattına göre yapılmış sınıflamalardır.

Maybe you are interested in:

duvar kenarı bitkileri

Related searches

 1. Mum duvar boyutları
 2. Mum duvar Yapımı
 3. Alt çene Mum Duvar ölçüleri
 4. Total protez Mum duvar ölçüleri
 5. Mum Duvar yükseklikleri
 6. Mum DUVAR
 7. Total Protez Mum Duvar
 8. Dikey boyut belirleme

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button