Yerel mutfak ve turizm

Lezzet Dolu Türk Pide Ekmeği Göbüt Tarifi ve Püf Noktaları

Türk mutfağının lezzetli bir öğesi olan Türk Pide Ekmeği "Göbüt", yoğurt ve süt gibi zengin malzemelerle yapılan mayalı bir hamurdan oluşur. Bu özel ekmeği fırında pişiriyoruz ve en güzel yanı, içini döner veya farklı sandviçlerle doldurabilir ve sonraki kullanım için dondurabilirsiniz.

"Göbüt" İçin Malzemeler

Turkish Pita Bread "Gobit" - Turkish Food Travel

 • 1 su bardağı ılık süt
 • 1 yemek kaşığı kuru maya
 • 1 yemek kaşığı şeker
 • 1/2 su bardağı yoğurt
 • 1/2 su bardağı su
 • Yaklaşık 5+1/2 su bardağı un (son yarım su bardağını yoğurma işlemi sırasında eklemeyin, yumuşak ve yapışkan bir hamur oluşturmak için yavaşça ekleyin)
 • 1 çay kaşığı tuz

Türk Pide Ekmeği "Göbüt" Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Pita Ekmeği Veya Gobit - Nefis Yemek Tarifleri

 1. Büyük bir kaseye sütü ekleyin, üzerine mayayı ve şekeri serpin ve mayanın aktive olması için 5 dakika bekletin. Ardından yoğurdu, suyu, 5 su bardağı unu ve tuzu ekleyip yoğurmaya başlayın. Gerektiğinde daha fazla un ekleyerek yumuşak, pürüzsüz ve biraz yapışkan bir hamur elde edene kadar yoğurun.

 2. Hamur iki katına çıkana kadar yaklaşık 45 dakika kadar mayalandırın.

 3. Hamuru unlanmış bir zemine aktarın. Bir kütük şeklinde keserek 12 parçaya bölün. Parçaları yuvarlak şekillere getirin ve nemli bir bezle örtün.

Türk Pide Ekmeği "Göbüt" Nasıl Şekillendirilir?

 1. Her parçayı yapışmayı önlemek için un serperek yaklaşık 24 cm çapında ve yarım santimetreden biraz daha kalın bir şekilde açın. Pişirme kağıdı ile kaplanmış bir fırın tepsisine yerleştirin. Her tepsiye 4 parça hamur koyun.

 2. Hamurları nemli bir bezle örtün. Bez olarak yanlarından yırttığınız bir dondurucu poşeti kullandım ve üzerini örttüm.

 3. Tüm parçaları şekillendirin. Son 4 parçayı, deneme yapmak için daha kalın pide benzeri ekmekler haline getirdim ve onlar da yumuşak ve lezzetli çıktılar. Yaklaşık 20 dakika kadar biraz daha kabarmalarını bekleyin.

Türk Pide Ekmeği "Göbüt" Nasıl Pişirilir?

 1. Fırını önceden 230 dereceye ısıtın. Pideleri sırasıyla her bir fırın tepsisinde, yaklaşık 7-8 dakika boyunca kabarana ve hafif altın rengini alana kadar pişirin.

 2. Pişmiş "Göbüt" ekmeği nemli bezlerle örtün ve yumuşamasını sağlayın.

"Göbüt" ile Klasik Sandviç

Bu zengin pideyi Türk çayı veya ayran ile birlikte tadını çıkarabilirsiniz. İsterseniz üzerine marul yaprakları, dilimlenmiş domates ve salatalık, kaşar peyniri (beyaz peynir de harika gider) ve yeşil biber ekleyerek hızlıca bir peynirli sandviç yapabilirsiniz.

"Göbüt" İle Dondurulmuş Sandviçler

Pita Ekmeği (Gobit) - Nefis Yemek Tarifleri

Ayrıca "Göbüt" ekmeği ile döner veya farklı malzemelerle doldurup dondurarak sonraki kullanım için saklayabilirsiniz.

Artık Türk Pide Ekmeği "Göbüt" hakkında detaylı bilgilere sahipsiniz. Bu lezzetli ekmeği evinizde yaparak çeşitli lezzetlerle doldurabilir ve dondurarak uzun süreli kullanım için saklayabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilecek İlginç Detaylar

What is a gobit?

Tombik Döner veya Göbit Kebap, doğranmış etin pide ekmeği olarak bilinen yuvarlak bir ekmek içine doldurulduğu bir döner kebap çeşididir. Bu ekmek, dışı çıtır ve içi yumuşak olan özel bir yapıya sahiptir.

Is Turkish bread the same as pita?

Türk ekmeği, daha yaygın olarak bilinen pita ekmeğine benzer bir düz ekmektir. Ancak bazı farklılıklar bulunur (aşağıdaki bölüme bakın). Türk ekmeği, Türk yemeğinin vazgeçilmez bir parçasıdır ve günlük olarak tüketilir. Bu tür ekmek yuvarlak olarak sunulduğunda genellikle pide olarak adlandırılır.

What is traditional Turkish bread called?

Türk mutfağının geleneksel ekmeği, "ekmek" olarak bilinir. Türk kültürünün merkezinde olan ekmek, kuşkusuz her zaman böyle olmuştur. Göçebe Türkler binlerce yıldır ekmek tüketmekte olup, ekmek Türk kültürü ve Türk mutfağının vazgeçilmez bir parçasıdır.

Is pita bread Turkish Bread?

Pita ekmeği, doğu Akdeniz’in her yerinde yaygın bir biçime sahiptir. Yunanistan ve Levant ülkelerinde pita olarak adlandırılır ve aynı zamanda Khoubz Araby olarak da bilinir. Türkiye’de ise adı pide olarak geçer ve fırınlanmadan önce yumurta sarısı karışımıyla sıvanır.

Who invented the kebab?

Kebapların Türkiye’de ortaya çıktığı düşünülmektedir. Askerlerin avladıkları et parçalarını kılıçlara dizerek açık alan ateşlerinin üzerinde pişirmeleriyle başladığına inanılır. Bu köken, kebapın bir yiyecek olarak belirtildiği bilinen en eski kaynak olan 1377 tarihli Kyssa-I Yusuf adlı Türk metni tarafından desteklenmektedir.

What is the difference between a kebab and a döner?

Kızarmış Kebaplar: İnce dilimler halinde kesilir, döner gibi kesilir ve ızgara biber, domates ve soğanla servis edilir.

Döner: Et parçaları ve kıyma büyük bir şişe dizilir ve ızgara yanında döndürülerek dikey olarak pişirilir. Eğer "dönmek" kelimesinin "döner" kelimesinin kökenini anlamına geldiğini bilirseniz, kelimenin kökenini anlamış olursunuz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button