Yerel mutfak ve turizm

Lezzet Dolu Osmanlı Şerbet Tarifi: Geleneksel Türk Şerbeti Nasıl Yapılır?

Türk Sherbeti veya Türkiye’de adını koyduğumuz gibi "Osmanlı Şerbeti," erik, kiraz ve baharat gibi meyvelerle yapılan doğal ev yapımı bir içecektir. Bu otantik şerbet tarifinde, farklı meyvelerin karışımıyla denemeler yapabilirsiniz. Ben elimde üzüm olduğu için bu tarifte bazı üzümler kullandım. Şerbetler, Osmanlı mutfağında çok önemli bir rol oynar. Günümüz Türkiye’sinde Ramazan ayında en popüler olanıdır, ancak Osmanlı Şerbeti artık diğer zamanlarda da daha fazla ilgi görmeye başlıyor.

Türk Şerbeti İçin Malzemeler:

Ottoman Sherbet - Turkish Fruit Drink - YouTube

 • 500 gr. kiraz (taze veya donmuş)
 • 500 gr. erik veya erik ve koyu üzümlerin karışımı (Ben 300 gr. erik ve 200 gr. üzüm kullandım)
 • 3/4 su bardağı şeker
 • 1 tane tarçın çubuğu
 • 3 tane karanfil
 • Bir dilim limon
 • 1 litre su + 1 litre soğuk su

Osmanlı Şerbeti İçin Malzemeler

Osmanlı Şerbeti Tarifi, Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım) - Yemek.com

 • Türk Şerbeti için Malzemelerin aynıları

Türk / Osmanlı Şerbeti Tarifi:

 1. Orta boy bir tencereye meyveleri, suyu, tarçın çubuğunu ve karanfilleri ekleyin.
 2. Kaynamaya başlayana kadar orta-yüksek ateşte kaynatın ve ardından yaklaşık 30 dakika boyunca kısık orta ateşte kaynatmaya devam edin.
 3. Meyveleri süzgece alın ve suyunu süzün.
 4. Şeker, limon dilimi ve süzülen meyve suyunu tencereye ekleyin ve yaklaşık 5 dakika boyunca kısık ateşte şekerin erimesini bekleyin.
 5. Meyvelerin geri kalan posası hala bir miktar suya sahip olacaktır. Bu değerli suyu sıkarak süzün ve tencereye ekleyin.
 6. Ocağı kapatın ve şerbeti bir sürahiye dökün ve tamamen soğumaya bırakın.
 7. Şerbeti buzdolabına koyun ve tamamen soğuyana kadar bekletin. Şerbet konsantre olacaktır, bu nedenle servis yaparken daha fazla soğuk su ve buz ekleyebilirsiniz. Genellikle yaklaşık 1+1/2 litre daha su eklenir, ancak damak tadınıza göre miktarı ayarlayabilirsiniz. Afiyet olsun!

Türk / Osmanlı Şerbet Tarifi ile ilgili daha fazla tarif için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Türk Sherbeti veya Türkiye’de adını koyduğumuz gibi "Osmanlı Şerbeti," erik, kiraz ve baharat gibi meyvelerle yapılan doğal ev yapımı bir içecektir. Bu otantik ve yoğun lezzetli içecekle farklı meyvelerle deneme yapabilirsiniz. Ben elimde üzüm olduğu için bu tarifte bazı üzümler kullandım. Şerbetler, Osmanlı mutfağında çok önemli bir rol oynar. Günümüz Türkiye’sinde Ramazan ayında en popüler olanıdır, ancak Osmanlı Şerbeti artık diğer zamanlarda da daha fazla ilgi görmeye başlıyor.

Mutfak: Orta Doğu, Osmanlı, Türk

Not: Şerbetin konsantre olduğunu unutmayın, bu nedenle servis yaparken daha fazla soğuk su eklemek önemlidir. Damak tadınıza göre miktarı ayarlayabilirsiniz.

Merak Edebileceğiniz Bazı İlgili Konular

What is Turkish sherbet?

Türk Sherbeti ya da Türkiye’de adını koyduğumuz gibi "Osmanlı Sherbeti," erik, kiraz ve baharat gibi meyvelerle yapılan doğal ev yapımı bir içecektir. Bu çok ferahlatıcı ve yoğun bir lezzete sahip içecektir. Bu otantik sherbet tarifinde, meyveleri karıştırarak farklı denemeler yapabilirsiniz. Elimde üzüm olduğu için bunu kullanarak bu tarifte deneme yaptım.

How do you make sherbet at home?

Evde kendi sherbetinizi yapmak için taze meyve, süt ve buz kullanabilirsiniz. Sıcak bir yaz gününde sherbet servis etmenin birden fazla yolu bulunmaktadır. Meyveli, kremalı ve hafif olan sherbet, geleneksel dondurmaya benzer, ancak içeriğinde çok daha az süt bulundurur, bu da onu daha hafif ve lezzetleri daha belirgin kılar.

Where to drink a sherbet in Turkey?

Türkiye’de sherbeti en iyi arkadaşlarınızla tembel bir öğle yemeği öncesi ve sırasında, tercihen Boğaz’ı seyrederek içebilirsiniz. Kadıköy’de, İstanbul’da hala çeşitli sherbetleri sunan nadir mekanlardan biri olan Güler Osmanlı Mutfağı’nda tadabilirsiniz.

How do you make a sherbert cocktail?

"Limon şerbetinin serin mavi sularındaki yüzen bir buz dağı, gerçekten etkili bir lezzet sunan bu içkiyi görsel ve tat olarak şahane kılıyor." Bir blendere, buz ve şerbet haricindeki tüm malzemeleri ekleyin. Buz tamamen kırılana ve karışım köpürene kadar karıştırın. Bir kokteyl bardağına şerbet ekleyin ve blendır karışımıyla üzerini doldurun.

What is Turkish sherbet made of?

 1. yüzyılın başından itibaren, Türk kültüründe özel günler sherbetle kutlanmaktadır. Çiçeklerin yapraklarının, otların ve baharatların meyvelerle karıştırılmasıyla üretilen sherbet, tarihsel olarak sadece sultanlar tarafından değil, halk tarafından da keyifle tüketilen bir içecek olarak bilinir.

What is sherbet made of in Ertugrul?

Türk Şerbeti veya Türkiye’de adını koyduğumuz gibi "Osmanlı Şerbeti," erik, kiraz ve baharat gibi meyvelerle yapılan doğal ev yapımı bir içecektir. Bu çok ferahlatıcı ve yoğun bir lezzete sahip içecektir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button