Yeşilin Dünyası

Leylandii Seti Nasıl Dikilir: Kök Salmak İçin Adım Adım Kılavuz

Leylandi adı verilen hızlı büyüyen bir servi türü, neredeyse yılda yaklaşık iki buçuk metre büyüyebilir, bu da kısa süre içinde fark yaratmak istendiğinde çok takdir edilenlerden biri olmasını sağlar. Ancak, bir Leylandii seti nasıl dikilir? Bu serviye ilgi duyduysanız ve nasıl dikilmesi gerektiğini, ne zaman dikilmesi gerektiğini ve nasıl dikilmesi gerektiğini tam olarak bilmiyorsanız, işte size tüm bilgileri sunan kısa bir rehber.

1. Cómo Plantar un Seto Leylandii – Ne Zaman Dikilir?

Diğer bitkilerle farklı olarak, Leylandii setini dikmek için kışı beklemek veya baharın gelmesini beklemek zorunda değilsiniz. Leylandii’nin en iyi dikim zamanı, hafif sıcak hava koşullarının olduğu zamanlardır ve bu nedenle sonbahar en iyi dönemdir. Kış aylarında dikmeyi önermiyoruz çünkü soğuk hava bu bitkinin tohumları veya fideleri üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir ve bitkinin ölme olasılığını artırabilir. İkliminiz genellikle yılın çoğu zamanı soğuksa, baharın başında (hala ılıman bir sıcaklık olacak) dikmeyi düşünebilirsiniz, ancak bu, sıcak iklim bölgelerinde (örneğin, İspanya’nın güneyi) önerilmeyebilir.

2. Cómo Plantar un Seto Leylandii – Hangi Türü Dikmelisiniz?

Leylandii setini dikmeden önce düşünmeniz gereken bir diğer konu, ne kadar büyük olması gerektiğidir. Çoğu zaman istediğiniz şey, zaman kazanmak için olabildiğince büyük bir set olmasıdır. Ancak, bu her zaman mümkün olmayabilir. Üç farklı yöntemle dikilebilir:

  • Tohumlarla dikme, bu yöntemle büyümesi oldukça uzun sürebilir ve bu, sizin için işlevsel olmayabilir.
  • 50 santimetrenin altındaki bitkileri dikmek de önerilmez, çünkü bu bitkiler, nakil, sıcaklık değişiklikleri, bakım eksikliği gibi durumlarda dayanıklı olmazlar.
  • 2 metreden daha yüksek bitkileri dikmek de önerilmez çünkü kökleri daha yavaş büyür ve uyum sağlamak daha uzun sürebilir.

Bu nedenle, en iyi seçenek 50 santimetre ile 2 metre arasında olan bitkilerdir.

3. Cómo Plantar un Seto Leylandii – Birden Fazla Servi Dikilebilir mi?

Özellikle Leylandii servislerini çitleri veya çok geniş olmayan alanları kaplamak için kullanmayı düşünüyorsanız, bitkiler arasındaki boşluğun bir sorun olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu durumda, uzmanlar bitkiler arasında en az 50 santimetrelik bir mesafe olmasını öneriyorlar. Bu şekilde bitkiler toprak besin maddeleri veya güneş ışığını paylaşmak için rekabet etmeyecekler. İdeal olarak bu mesafe 100 santimetre (yani bir metre) olmalıdır. Başlangıçta küçük olduklarını düşünerek ve çok uzak olduklarını düşünerek endişelenmeyin, zamanla büyüyecekler ve sonunda bitkiler arasındaki mesafe pek fark edilmeyecektir.

4. Cómo Plantar un Seto Leylandii – Adımlar

Leylandii seti dikmeye odaklanalım. Ve bunun için takip etmeniz gereken adımlar şunlardır:

Adım 1: Gereç ve Araçları Hazırlama

Dikmeye başlamadan önce, ihtiyacınız olan tüm araçları ve gereçleri hazırda bulundurmanız gerekiyor. Yani:

  • Leylandii fideleri
  • Kazma
  • Kürek
  • İyi kalitede bir toprak
  • Yavaş salınan magnezyum içeren gübre
  • Drenaj malzemesi (örneğin, çakıl)

Tüm bu malzemeleri hazırda bulundurduğunuzda, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Adım 2: Toprağı Hazırlama

Toprağı hazırlarken iki farklı durumu ele almalısınız: Saksıda veya bahçede dikim.

Saksıda Dikim:
Saksıda dikim yapacaksanız, toprağı hazırlamanız gerekecektir. Bu durumda, yüksek kaliteli bir toprak kullanmanızı tavsiye ederiz. Mümkünse daha fazla toprak kullanın. Bir miktar drenaj ve magnezyum içeren yavaş salınan gübre ekleyin. Tüm bu malzemeleri iyice karıştırın ve fidanları saksının tabanına yerleştirin, ardından saksının tamamını doldurun.

Bahçede Dikim:
Bahçede dikim yapacaksanız, önce bir delik açmanız gerekecektir ve bu deliğin derin olması önemlidir, çünkü bu bitkinin kökleri aşağı doğru büyümeye eğilimlidir. Bu nedenle, biraz drenaj malzemesi ve yavaş salınan gübre eklemenizi öneririz. Birçok uzmanın kullandığı bir ipucu, fazla su birikimini önlemeye yardımcı olması için bir miktar çakıl eklemektir. Şimdi servi fidanını yerleştirin, ortasına yerleştirin ve çukuru doldurun.

5. Cómo Plantar un Seto Leylandii – Servi Her Yere Dikilebilir mi?

Eğer nereye dikileceğine karar vermediyseniz, bu servi ile herhangi bir sorun yaşamayacaksınız demektir. Gölge, yarı gölge ve güneşi tolere edebilir, ayrıca her türlü toprakla başa çıkabilir. Ancak en iyisini vermek isterseniz, iyi drenajlı ve zenginleştirilmiş (bu nedenle gübre) toprak seçin ve bol miktarda güneş ışığı almasını sağlayın.

Bu rehber, Cómo plantar un seto leylandii: todos los pasos para que arraigue konusunda size tam ve net bilgiler sunmak için hazırlanmıştır.

Sizi Eğlendirebilecek İlginç Detaylar

¿Cómo podar un árbol de leylandi?

Trabaları iyice sıkıştırın ve ağacı derinlemesine sulayın. Leylandi, doğal olarak çekici bir şekle sahiptir ve düzenli bir şekilde budama gerektirmez, ancak dallarını keskin bir şekilde budayarak veya ağacın tamamını hafifçe şekillendirerek yoğun dalların ve çalıların büyümesini teşvik edebilirsiniz.

¿Cómo fertilizar la leylandi?

Ağacınızı aşırı sulama ve kök çürümesine yol açabileceğinden damla sulama sistemi kullanmayın. Leylandi’nizi yeni büyüme göstermeden önce ilkbaharın başlarında gübrelemelisiniz. Yavaş salınan ve dengeli bir NPK değerine sahip (10-10-10) gübre kullanın.

¿Qué es la leylandi?

Leylandi, tam güneşte yetişen, nemli, verimli ve iyi drenajlı toprakları tercih eden bir çeşittir. Genellikle besin açısından zengin topraklara uyum sağlar ve budama ve şekil verme işlemlerine iyi cevap verir. Üretilen tohumlar kullanılabilir, ancak ana bitkiye tam olarak sadık kalmayabilir.

¿Cuál es el color de la hoja de leylandi?

Leylandi yaprakları, düz ve sivri uçlu yapraklardan oluşur. Olgunlaştığında mavimsi yeşil renkte düzleştirilmiş dallara sahiptir, gençken ise daha açık yeşildir. Leylandi’nin birçok çeşidi bulunsa da, hepsi yüksek dayanıklılık ve uyum sağlama yeteneği sunar, bu nedenle tümü ekran olarak kullanılabilir.

¿Cuándo es la mejor época de plantar leylandi?

Leylandii servi ağaçları saksılarda satıldığı için yıl boyunca dikilebilirler, ancak aşırı sıcak yaz aylarında dikmeyi önermiyorum. Bu nedenle, dikmeyi "R" harfi içeren aylarda yapmanızı öneririm: Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık.

¿Cuánto tarda en crecer un ciprés leylandi?

Leylandi servi ağacı, çitler, yeşil perde veya tek başına yetiştirilen hızlı büyüyen bir türdür. 25 metreye kadar büyüyebilir ve yılda yaklaşık 1 metre uzayabilir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button