Sıkça Sorulan Sorular

Kombi bakımı nasıl yapılır

KOMBİ BAKIMI NASIL YAPILIR? · Kombi bakımlarında önce, sıcak su ve kalorifer yanma durumu kontrol edilir. · Ardından kombinin su sızdırmazlık durumu kontrol …

Kombi bakımında neler yapılıyor?

Kombi bakımında neler yapılır

 1. Kombinin Bacası temizlenir.
 2. Kombinin Fanı temizlenir.
 3. Yanma hücresi temizlenir.
 4. Çakmakların ayarı yapılır.
 5. İyonize temizlenir.
 6. Sıcaklık sensör direnç ölçümü yapılır.
 7. Desibel kontrolü yapılır.
 8. Alev ayarı yapılır.

Kombi bakımı kaç yılda bir yapılır?

Kombi üreticileri, bakım işlemlerinin yılda ortalama bir kez yapılmasını öneriyor.

Kombi bakımı nasıl yapılmalı?

kombi-bakımı-nasıl-yapılmalı

Evde kombi bakımı nasıl yapılır gibi soruları şu maddelerle cevaplayabiliriz:

 1. Öncelikle kombinizin elektriğini kesin. …
 2. Tüm vanaları kapatın. …
 3. Kombideki mevcut suyu boşaltın. …
 4. İlk olarak filtre temizliğiyle başlayın. …
 5. Eşanjör aksamını inceleyin. …
 6. Baca temizliğine göz atın. …
 7. Fan motorunu ihmal etmeyin.

Kombi bakımı yapılmazsa ne olur?

Kombi bakımını eğer yaptırmazsanız kombi herhangi bir tehlike oluşturmayabilir fakat kombi verimi düşer ve buna bağlı olarak da doğal gaz tüketiminde artış olur. Maliyetiniz artar, bu da faturaları arttırır. Bu nedenle de bakım yaptırmak kaçınılmaz. Kombiler kullanıldıkça zaman içinde tozlanır ve kir tutar.

Doğalgaz petekleri ne zaman temizlenir?

Halk arasında sıklıkla bahsedilen, konuda budur, peteklerin üstü iyi ancak altları buz gibi. kombi temizleme makinası ile petek temizleme işleminin genelde iki yıl ara ile yapılması tavsiye edilir.

Petek temizliği şart mı?

Isınma verimini arttırmak ve ısı seviyesini yükseğe ulaştırmak için peteklerin temiz ve suyun saf olması germektedir. Isınma verimini düşüren tortu, çamurlaşmış tesisatın içerisindeki diğer maddeler ısı seviyesinin düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenledir ki petek temizleme oldukça önemli olmaktadır.

Kombi kaçta durmalı?

📌Kombi kaç derecede olmalı sorusuna verilebilecek yanıtta görüldüğü gibi radyatör boyutu ve radyatör ısıl kapasitesi önemli rol oynamaktadır. Ancak ideal dünyada 20°C bir sıcaklık için kombinin 50°C’de çalıştırılması yeterlidir.

Kombi nin ömrü ne kadardır?

Uluslararası standartlarda bir kombinin ortalama ömrü 15 yıl kabul edilir.

Kombi patlaması neden olur?

kombi-patlaması-neden-olur

Şebekeden gelen su basıncı 3 bara kadar yükseldiğinde fazla basınca neden olan su emniyet sistemi üzerinden dışarı atılmaktadır. Kurulum sırasında veya tesisatta kombi sistemine uygun olmayan ekipmanlar kullanılması durumunda kombilerde patlama ihtimali yükselir.

Kombi bakım masraflarını kim öder?

Konuyu en kısa hali ile özetlemek gerekirse; Kullanıcı kaynaklı meydana gelen her tür arızada masraf her zaman için kullanıcıya yani kiracıya aittir. Kombi bakım masrafını karşılamak, konut-işyeri içerisinde kalındığı sürece her yıl düzenli şekilde kombiye bakım yaptırıp kullanmak da yine kiracıya aittir.

Kombi bakimi önemli mi?

Bakımı yapılmamış kombiler beklenmedik kazalara davetiye çıkarabileceğinden, güvenlik açısından da kombi bakımı hayati öneme sahiptir. Bir cihazın düzenli olarak kontrol edilmesi, karbonmonoksit sızıntıları gibi olası tehlikeli arızaların tespit edilmesini mümkün kılacaktır.

Evden çıkarken kombi kapatılmalı mı?

EVDE YOKKEN KOMBİYİ KAPATMALI MIYIZ? Kombi kullandığınız ortamdan birkaç gün kadar kısa süreliğine ayrılmak durumunda kalacak ve yeniden geri dönecekseniz bu durumda kombiyi kapatmamanız gerekir. Isıtma sisteminde kombi sadece ortamı ısıtmaz. Ortamda yer alan duvarı, yeri, tavanı hatta eşyaları bile ısıtır.

Kombinin neresi temizlenir?

Kombi Filtre Temizliği Kombinin bir parçası olmayan ancak tesisat sisteminde bulunan bir aparat olan kombi filtresi, kombinin altında giriş borularının bulunduğu kısımda yer alır. Kombinin alt bağlantısında bulunan iki adet boruda bu filtre mevcuttur.

Kombi ve petek bakımı kaç para?

Normal daire petek temizleme genellikle ortalama fiyatı 249 Lira – 399 Lira arasında değişmektedir. Bununla birlikte ilaçlı petek temizleme fiyatları 250 lira – 350 lira arasında değişebilmektedir.

Peteklerin kirli olduğu nasıl anlaşılır?

Petek Kirlendiğini Nasıl Anlarsınız?

 1. Peteklerinizin üzerinde ısınmayan bölgeler varsa,
 2. Peteklerinizin üst kısmı ısınmıyorsa,
 3. Peteklerinizin alt kısmı ısınmıyorsa,
 4. Radyatör vanalarından çok az veya hiç su gelmiyorsa,
 5. Peteklerinizden siyah veya koyu kahve renkli ve pis su geliyorsa,

Kombi çalışırken iki petek çalıştırırsak olur mu?

en az petek sayısı 3 olmak zorunda. standartlar içerdesindeyse peteklerin en az 3 . yoksa bir tanesi 2 m lik filansa 2 tane açsanda olur. kombi markası ferroli sıfır yeni.

Peteklerin temizlenmesi gerektiğini nasıl anlarız?

Petek Temizliği Zamanı Geldiğini Nasıl Anlarız?

 1. Petekleriniz ısınmadığı zaman.
 2. Petekleriniz kısmî ısı kaybı yaşamaya başladığı zaman.
 3. Peteklerinizin havalarını almanıza rağmen halen istenilen sıcaklık düzeyine erişilemediği zaman.
 4. Kombiniz arızalandığı zaman.

Peteklerin içi yıkanır mı?

Kalorifer peteğini banyo küvetine taşıyın. Eğer petekten kirli su akıyorsa çevresine havlu sarın. Petek çok ağırsa tek başınıza kaldırmayın. Vanalara hortum geçirerek kalorifer peteğinin içini temiz suyla yıkayın.

Petek temizliği kaç senede bir?

petek-temizliği-kaç-senede-bir

Petek Temizliği Kaç Yılda Bir Yapılır bunun yanıtı kullanıma bağlı olmakla birlikte genellikle iki yılda bir yapılması gerektiği şeklindedir. Bu aralıklarla peteklerin temizlenmesi halinde ısınma sorunları yaşanmaz. Kombi daha sağlıklı çalışır ve sizlere daha uzun süre hizmet eder.

En kolay petek temizliği nasıl yapılır?

en-kolay-petek-temizliği-nasıl-yapılır

Püf noktaları: Kalorifer peteğinin aralarını ve arkasını önce elektrikli süpürgeyle, sonra da bir sopaya bez geçirerek temizleyin. Peteğin önünü sabunlu suyla silin, daha sonra temiz ve kuru bir bezle kurulayın. Paslanan kaloriferleri temizlemek için petekteki kirli suyu boşaltın ve içini temiz suyla yıkayın.

Kirli su kombiye zarar verir mi?

Peteklerdeki kirli suyu boşaltmak, suyu yeniden doldurmak peteklerin ısınmasına yeterli değildir. Suyun peteklerde kaldığı sürece içindeki tortuların, çamurun peteklerin içinde birikmesi nedeniyle peteklerde ısınma sorunu yaşanacaktır.

60 derecede yanan kombi ne kadar fatura gelir?

60 derecede doğal gaz ne kadar yakar: 60 derecede çalışan bir kombi saatte yaklaşık 0,64 metreküp doğalgaz tüketir. Yani kombiniz saatte 1,47 TL artı KDV yakıyor.

Petek temizliği nasıl yapılır?

Petek temizliği ve bakımı için; – Öncelikle elektrik süpürgesiyle peteğin arkasında kalan ve aralarda ki toz ve kirler süpürülür. – Peteklerin kenarları açılarak bir sopa ya da oklava yardımıyla üzerine bez takılarak araları temizlenir. – Nemli bez ile kaloriferlerin peteklerinin dışı temizlenir.

Kombi Temizliği Garantiye girer mi?

Kombi bakımı garanti kapsamı içerisinde değildir.

En sağlıklı kombi hangisi?

En iyi kombi markası olarak ülkemizde satışı yapılan yabancı markalar Vaillant Kombi, Viessmann , Bosch Kombi, Buderus diyebiliriz. Kombi içinde kullanılan malzemelerin kalitesi ve performansı diğer yerli markalara göre iyidir denilebilir. Genelde kombi ömrü daha uzun ömürlüdür.

Kombi ne zaman tehlikeli?

Kombilerde su basıncı “bar” olarak belirtilir. Kombilerin ideal basıncı 1,5 ila 2 bar arasındadır. Basıncın düşük olması kombinizin sıcak su oluşturmayarak hem evinizin ısınmamasına hem de musluklarınızdan sıcak su akmamasına neden olur. Yüksek su basıncı ise güvenliğinizi tehlikeye atabilir.

Hangi kombi daha iyidir?

En İyi Kombi Markası [2021]

 1. 1 – Buderus Logamax Plus GB172i Yoğuşmalı Kombi. Marka: Buderus. …
 2. 2 – Vaillant EcoTEC İntro Yoğuşmalı Kombi. Marka: Vaillant. …
 3. 4 – Alarko Seradens Super Plus Çift Yoğuşmalı Marka: Alarko. …
 4. 6- Bosch Condens 7000i W. …
 5. 7 – Demirdöküm Nitromix Plus. …
 6. Airfel Digifel Premix CP1 – 40 SP. …
 7. 9 – Eca Proteus Premix.

Kışın evde yokken kombi kapatılmalı mı?

Özellikle kış aylarında yapılan tatillerde tatile giderken kombi gaz vanası donmaya karşı koruma özelliğinin devreye girebilmesi için mutlaka açık kalmalıdır. Ocak vanasını yanında bulunan vanadan kapatabilirsiniz. Donmaya karşı tehlike olmayacak zamanlarda doğalgaz vanasını kapatmanızda bir sakınca yoktur.

Kombi neden sık sık devreye girer?

Kombi düşük derecede çok sık çalışır. Çünkü kombi tesisatta düşük sıcaklık ölçtüğünde yeniden devreye girer. Ayarlanan sıcaklık zaten düşük ise, o kombi çoğu zaman dinlenmeye bile geçmeden veya saniye kadar kısa sürede dinlenerek yeniden devreye girer.

Maybe you are interested in:

stencil çalışması nasıl yapılır

İlgili aramalar

 1. Kombi bakımı Nasıl yapılır
 2. Kombi bakımı kime ait
 3. Kombi bakımı kiracıya mı ait
 4. Kombi baca bakımı nasıl yapılır
 5. Petek temizliği nasıl yapılır
 6. Kombi Servisi
 7. Kombi Fiyatları
 8. Kombi Tamiri

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button