Sıkça Sorulan Sorular

Kekik nasıl yetiştirilir

Kekik Nasıl Yetiştirilir? · Toprak seçimi: Kekik, toprak bakımından çok seçici değildir. · Saksı seçimi: Plastikten seramiğe her türlü saksıda …

Kekik hangi ayda dikilir?

Fide dikimleri ilkbaharda don riski ortadan kalktıktan sonra bölgelere göre Mart sonu ile Mayıs ayı ortalarına kadar yapılır. Fideler dikim makinası ile tarlaya şaşırtılır ve dikiminden sonra mutlaka can suyu verilmelidir. Kekik yetiştiriciliğinde 45*20 cm dikim mesafesi uygundur.

1 kilo kekik kaç TL?

1000 gr134,00 TL/kg.

Kekik kaç ayda hasat edilir?

Dağ kekiği yıllık bir bitki olduğundan yılın farklı zamanlarında toplanabilmektedir. Ama genel bir zaman verecek olursak İlkbahar mevsiminin ilk ayları olan Mart- Nisan gibi toplanır diyebiliriz.

Kekik kaç günde çıkar?

Tohumların çimlenme süresi 2 haftadan bir aya kadar sürebilir. Kekik bitkileri sağlam bir kök sistemi geliştirdiğinde ve 15 cm yüksekliğe ulaştığında dikim için hazırdırlar.

Kekik suyu sever mi?

Sulama: Kekik bitkisini sağlıkla ektik, can suyunu verdik, evde doğru bir konuma koyduk. Şimdi sulama zamanlarını belirleme vakti! Kekik çok fazla sulanmaya ihtiyaç duymayan bir bitki olduğundan ortalama haftada 1 sulamanız yeterli, hatta kış aylarında bu süreyi daha da uzatmanız gerekebilir.

Kekik kaç senede yetişir?

Kekik bitkisi iki şekilde üretilebilir. Çeliklerin alınabileceği en az 2-3 yıllık yetişmiş anaç kekik tesisi olmalıdır. Bölgemizde Ekim-Kasım aylarında tarlamız tavda ise pullukla sürülmeli, ilkbaharda ise diskaro ve tırmık geçirilerek tarla hazırlanmalıdır.

En iyi kekik hangisi?

En iyi kekik te Toros dağlarında kekik cenneti olan Akseki ve civarındadır. Yaptığımız araştırmalara göre En iyi kalite 600 ile 900 metre rakımlı yerde burada doğal olarak üretiliyor.

Kekik ne kadar kazandırıyor?

Türkiye’de tescilli 8 çeşit kekik var. 10 dekarlık bir arazide yapacağınız yatırımın tutarı 7 bin 200 lira. Yıllık işletme gideri 11 bin 566 lirayken yıllık işletme geliri ise 27 bin 662 lira. Kekikten, 10 yıllık proje ömrü boyunca net 161 bin lira gelir sağlanıyor.

Dağ kekiği kaç para?

Dağ Kekiği Kekik 1 kg Fiyatı 91,15 TL.

Kekik fidesi kaç para?

kekik fidesi, yerörtücü kekik fidesi, yayılıcı kekik fidesi – 17,20 TL.

Kekik yılda kaç kez hasat edilir?

Kekik kurusu veya taze yaprak üretimi için kekik yetiştiriyor isek, ilkbahar sonu ile sonbahar başına kadar iki veya üç el hasat yapabiliriz. Tabiki, yılda birden fazla hasat yapmak kolay bir iş değildir ve deneyim gerektirir.

Kekiğe hangi gübre verilir?

Yaprakları için kekik yetiştirdiğimiz de, Azot gübrelemesine belli bir seviyeye kadar bitkide iyi tepki yaratır. Yaygın bir gübreleme şemasına göre, sonbaharın sonlarında hektar başına 181 kg amonyum fosfat (N-P-K 16-20-0) gübresi ile gübreleme yapmaktır (1 hektar = 10.000 m2).

Kekik tekrar çıkar mı?

Çoğu zaman kış aylarında, bitkinin toprak üst kısmı büzüşür ve solar, ancak bir sonraki ilkbaharda kekik bitkisi tekrar yeniden canlanacaktır.

Kekik bitkisi soğuğa dayanır mı?

Kekik bitkisinin iklim istekleri Kekik, Sibirya’nın soğuk iklimine bile dayanabilen çok yıllık bir bitkidir.

Kekik çiçek açınca toplanır mı?

Ballıbabagiller familyasından olan kekik, tarla, çayır, orman kıyıları ve çimenlik alanlarda yetişen bir bitkidir. Taze çiçek olarak toplanan kekiğin en yaygın kullanımı, kurutulup baharat haline getirilmesidir.

Kekiği nasıl çoğaltılır?

Kekik Bitkilerinin Çoğaltımı ve Dikimi

  1. Kekik bitkileri tohum veya çelikle çoğaltılabilir. …
  2. Dikim mesafeleri kekik üretiminin tohumdan veya çeliklerden olup olmadığı ile bağlantılı olmaksızın, sonbahar veya ilkbaharda, ancak son dondan 3 hafta sonra bitkileri tarlaya dikebiliriz.

Kekik budanır mı?

Kekik yetiştirmek kadar önemli olan bir diğer konu kekiğin nasıl budanacağıdır. Kekik bitkisinin saplarının budanması yeni sürgünlerin gelişmesini doğrudan etkiler. Yeni bitkileri çoğaltmak için kullanabileceğiniz yaklaşık 5 cm uzunluğunda genç ve yumuşak filizleri gövdeden keserek budama yapabilirsiniz.

Kekik yayılır mı?

Çok yıllık bitki, çabuk yayılır ve gelişim gösterir.

Kekik ne kadar yaşar?

Evet, kekik çok yıllık bir bitkidir. Sağlıklı kekik bitkileri, koşulların optimum olması şartıyla 5-7 yıl veya daha fazla bir süre boyunca sap, yaprak ve çiçek üretebilirler.

Türkiye kekik dikim alanı ne kadardır?

Türkiye’de üretimi yapılan tıbbi ve kokulu bitkiler içinde kekik ilk sırayı almaktadır. Türkiye’de kekik üretim alanı 2004-2008 yıllarında ortalama 60647.40 da iken, 2019 yılında %159.00 oranında artarak 157074 dekara ulaşmıştır.

1 dekardan kaç kilo kekik çıkar?

İlk yıl ürün dekardan 20-50 Kg arasında değişir. Birinci yıl ürün az olsa da gelecek yıllar bitkinin iyi gelişmesi için mutlaka biçim yapılmalıdır.Birinci yıldan sonra kurak şartlarda dekardan ortalama 150 Kg. Ürün alınır.

Kekik ve dağ kekiği aynı mı?

Bir diğer adı da dağ kekiği olan yaban kekiği, kendine has kokusu ve hoş kokulu bir lezzete sahip olması ile daima ilgi odağı olan bir bitki çeşididir. Yaban kekiği çoğunlukla yemek çeşitlerinde bir baharat olarak kullanılmaktadır.

Dağ kekiği nasıl bakılır?

Kekik bitkilerinize her zaman önce toprak kuruluğunu kontrol ederek, düzenli aralıklarla azar azar su vermelisiniz. Kekik Akdeniz’e özgüdür, güneş sever. Bu sebeple saksılarını mutlaka güneş gören bir yere yerleştirmelisiniz. Kekik bitkilerinize yılda iki defa azot ağırlıklı gübre vermelisiniz.

Kekik en çok hangi ilde yetişir?

Isparta’daki endemik bitki türlerinden Sütçüler kekiği, ilçedeki yüksek kesimlerden toplanıp kurutulduktan sonra, birçok ülkeye ihraç ediliyor. Türkiye’de sadece Isparta’nın Sütçüler ilçesinde yetişme alanı bulunan yayla kekiği, pazarda "Sütçüler kekiği" ya da "toka kekiği" olarak biliniyor.

Kekik tohumu kaç para?

Doğal kekik tohumu – 21,50 TL.

Dağ kekiği hangi ayda toplanır?

Nisan ayı ile birlikte dağ kekiği kendini gösterir. Yabani kekik nisan-mayıs aylarında toplanabilir. Kekik çayı ya da yemeklerde sos olarak kullanılan dağ kekiğini günün belli saatlerinde toplamak en doğrusudur.

Eşek kekiği nedir?

Yüksek aroması ve keskin tadıyla ünü yurt dışına kadar ulaşan Sütçüler kekiği için hasat zamanı başladı. Adını Isparta’nın Sütçüler ilçesinden alan bu kekik türünün yanı sıra ‘bilyeli’, ‘eşek kekiği’ ve ‘Tota kekiği’ gibi yerel adlarla da anılan kekikler, yöre halkına önemli bir gelir sağlıyor.

Dağ kekiği kokar mı?

Ormanların bitiminde ve üreticilerin çok fazla işleme yapmadığı bölgelerde yetişir. Nisan ayı geldiğinde köyümüz kekik kokar.

Kekik ne zaman açar?

Bu bitkinin yetişme mevsimi ilkbahardan sonbahara kadardır, yaz aylarında ise çiçek açar (ABD’nin çoğu bölgesinde Temmuz). 200’den fazla farklı kekik türü vardır, fakat en yaygın olanı Thyme Kekiği’dir (Thymus vulgaris).

Kekik nasıl Çimlendirilir?

Kekik tohumu, kış sonuna doğru kapalı ortamlara ekilerek üretim yapılabilir. Tohum yatağını ve saksılarını iyi bir toprak karışımı ile doldurmak gerekir. Genellikle çiftçiler toprağa nehir kumu karıştırır. Bu karışımın içine ekimi toprak yüzeyine yapılması ve üzerinin hafif bir şekilde toprak ile örtülmesi gerekir.

Kekik tohumu var mı?

Kekik tohumu küçük ebatlıdır. Kekik yetiştirmek için kullanılan bu tohum sayesinde kaliteli kekikler yetiştirilir. Yaklaşık 1 gram kekik tohumunun içinde 4200 tane tohum daha bulunabilir.

Kekik biçilir mi?

Hasat, bitkinin yerden 10 – 15 cm yükseldiği bölgeden hasat makinesi ya da ot bıçağı ile yapılır. Kekik, iyi ve doğru bakıldığında ekonomik ömrü 10 yıla kadar çıkan bir bitkidir. İlk yıl biçilmez ya da duruma göre 1 defa biçilebilir ancak sonraki dönemlerinde yılda 2-3 defa hasat verebilir.

Kekik evde nasıl yetiştirilir?

Kekik yetiştireceğiniz saksıların altları mutlaka delik olmalıdır. Çünkü saksıda biriken su kekik bitkinizi çürütebilir. Her türlü toprakta yetişse de tinli, killi, gübreli , kumlu karışımlı topraklarda iyi gelişme göstermektedir. Kekik bitkinizi yılda iki defa azot ağırlıklı gübre verin.

Kekik dalından nasıl çoğaltılır?

Çeliğin üzerindeki yaprakların 2 / 3’ünü temizlemek (çıkarırız) gerekir (kabın içine konacak kısım). Birçok yetiştirici, köklenme oranını arttırmak için özel köklendirme hormonu kullanır. Saksıların içindeki karışımın 1/3’ü torf, 1/3’ü vermikülit ve 1/3’ü ticari toprak karışımından oluşmalıdır.

Kekiğin iyisi nasıl anlaşılır?

Gerçek kekik, açık yeşil renginden ve aromasından çok rahat bir şekilde anlaşılır. Kekiğin posası ise daha çok kahverengi renktedir. Kokusu yoktur. Kekik alırken, bu hususa dikkat edilmeli” ifadelerini kullandı.

Zahter ve kekik aynı şey mi?

Halk arasında kara kekik, zahter kekiği, zater ya da çıprıka isimleriyle de anılan zahter otu, gerçekten anıldığı isimlerden de anlaşıldığı gibi her zaman kullandığımız kekik ile aynı familyadan aslında.

Dağ kekiği yenir mi?

Dağ kekiği hem kuru olarak yemeklerde hem de demlenerek çay olarak kullanılabilir.

Bahçe kekiği yenir mi?

Batı Akdeniz bahçe kekiği olarakta bilinir. Popüler bir mutfak baharatıdır. Soslarda, çorbalarda, dolmalarda ve et yemeklerinde lezzet kattığı gibi, zeytin yağınızı, sirkenizi de tatlandırır.

Yaş kekik nasıl saklanır?

Taze Dağ Kekiği Nasıl Saklanır? Taze dağ kekiği, kapalı polietilen içerisine yerleştirilir ve dondurucudan uzakta olan bir buzdolabında saklanır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta torbaların çok sıkı bir şekilde doldurulmaması gerektiğidir. Sürgünlerin serbest kalması gerekmektedir.

Kekik ne zaman bal verir?

Kekik bitkisi genelde mayıs ayının başından başlayarak ağustos ayının sonuna kadar çiçeklenmeye devam eder. Bu süreçte de arılar kekik özlerini toplayarak bal üretir ve bu bal da kekik balı olarak adlandırılır. Kekik balı genelde Kütahya, Amasya, Trabzon, Çankırı ve Kastamonu illerinde üretilir.

Kekik yaprakları ne işe yarar?

Damarları ve atardamarları rahatlatır, kan basıncını düşürür ve kalbi güçlendirir. Kekik yaprakları, kalp atış hızını ve kan basıncını kontrol etmede yardımcı olan hücre ve vücut sıvılarının önemli bir bileşeni olan potasyum açısından zengindir.

1 ton kekikten ne kadar yağ çıkar?

Kekik yağı verimi %1-3 arasında değişmekte olup, 1 ton kuru bitkiden 10-30 kg kekik yağı elde edilebilmektedir.

Kaç kilo kekikten kaç kilo yağ çıkar?

Yaklaşık 2 bin metre yükseklikteki Toroslardan toplanıp getirilen kekik bitkisi dev kazanlar içinde 4-5 saat kaynatılıyor. 100 kilo kekikten bir buçuk litre yağ çıkıyor. Her bitki için farklı yağ ve su alma yöntemi uygulayan köylüler, şişeledikleri ürünleri satarak gelir elde ediyor.

En iyi kekik nerede?

En iyi kekik Toros Dağları’nda yetişiyor Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesinden emekli olan ve Akseki’de bitki türleri üzerine araştırma yapan Prof. Dr. Oktay Yeğen ise kekiğin güneşli iklime sahip yüksek rakımlı ve taşlı Toros Dağları’nda yetiştiğini söyledi.

Kuru kekik kaç lira?

%11 indirimle Hayfene 10 gr Cam Bilya Kekik 41 TL’ye, %12 indirimle Hayfene 15 gr Cam Kekik 40 TL’ye, %20 indirimle Kekik Bilya Tomurcuk 1 Kg 187 TL’ye, %16 indirimle B.3097 Bilya Kekik 100 g 36 TL’ye sahip olabilirsiniz.

100 kg kekikten ne kadar yağ çıkar?

Ortalama olarak kekik kurusu verimi hektar başına 2 tondur (= 2000 kg.). Ortalama olarak uçucu yağ verimi, kekik kurusu verimin % 1 ila% 3’ü arasında değişir. Böylece, hektar başına 20 ila 60 kg esansiyel yağ elde etmeyi bekleyebilirsiniz.

Kekik yağı cinsel gücü artırır mı?

Stresi engelleyen, mikropları öldüren bu şifa deposu baharat kan akışını hızlandırıyor. Cinsel hayatta sorun yaşayanların da yardımına koşuyor. Afrodizyak etkisi ile cinsel gücü ve isteği artırıyor.

Kekik böbreklere zarar verir mi?

Et yemeklerinin baş tacı, enfes tadı ve kokusuyla damakları şenlendiren, severek tüketilen bir baharat olan kekik otunun faydaları saymakla bitmiyor… Arıların da bal üretiminde en çok kullandıkları çiçeklerden olan kekik otunun bağışıklık sistemini güçlendirmeden böbrek sağlığına kadar bir çok faydası var.

Maybe you are interested in:

kitap nasıl oluşturulur

Related searches

  1. Tarlada kekik nasıl yetiştirilir
  2. Bahçede kekik nasıl yetiştirilir
  3. Saksıda kekik nasıl yetiştirilir
  4. Kekik ne zaman ekilir
  5. Kuruyan kekik nasıl canlandırılır
  6. Kekik nasıl çoğaltılır
  7. Tohumdan kekik yetiştirme
  8. Kekik nasıl toplanır

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button