Sıkça Sorulan Sorular

Ispanak nasıl ekilir

Bitkilerin büyüyebilmeleri için aralarında yeterli alan olmalıdır. Doğrudan tarlaya ekim işleminde tohumlar 2,5-3 cm derinlikte ve sıraların üzerine ekilirler.

Ispanak ekimi hangi ayda yapılır?

ispanak-ekimi-hangi-ayda-yapılır

Birçok çiftçi, ıspanak ekimini ilkbahar donlarından altı hafta önce yapmayı tercih eder. İlkbahar ayları soğuk olan bölgelerde ise, ilkbaharın sonlarına kadar (Mayıs ortasına kadar) her on günde bir ekim işlemi yapılabilir.

Ispanak tohumu nasıl ekilir?

Ispanak tohumu, toprağa serpilerek ekilen bir tohumdur. Toprağa serpilen ıspanak tohumlarının üzeri toprakla kapatılır. Ardından kapatılan toprak iyice karıştırılır. Ispanak tohumlarını yaklaşık olarak 2 cm derinliğe ekmenizde fayda vardır.

Ispanak tohumu kaç günde çıkar?

ispanak-tohumu-kaç-günde-çıkar

Ispanak Tohumu Kaç Günde Çimlenir? Ispanak tohumunun çimlenmesi yaklaşık olarak 8-12 gün arsında değişir. Ekilen ıspanak tohumları ise bu süre sonrasında çimlenir ve kısa bir süre içinde de yetişmeye başlar. Çimlenen ıspanak tohumlarına çok iyi bir şekilde bakmanız gerekir.

Ispanak kaç günde bir sulanır?

Sulama: Ispanak bitkisinin gelişmesi için sulamanın düzenli yapılması gerekir. Büyüme esnasında haftada 1-2 kez sulama yapılır. Kumlu topraklarda 2 kez sulama yapmak uygun olur. İlkbahar ve sonbahar yağışları, sulama miktarını ve sayısını azaltabilir.

Ispanak hangi gübre atılır?

Tohum ekiminden birkaç ay önce dekara 1.5- 3 ton yanmış çiftlik gübresi ile toprak tahlil sonuçları- na göre dekara 20-30 kg arasında nitrojen, 10 kg fosfor ve 15-20 kg potas içeren ticari gübreler verile- bilir.

Ispanak nasıl yetiştirilir kısaca?

Öncelikle saksının içini bir miktar toprak ile güzelce doldurun. Doldururken toprağın üzerine çok bastırmayın, gevşek bırakın ki toprak hava alabilsin. Ardından ıspanak tohumlarını toprağın üzerine koyun. Üzerine ise yeniden 1,5-2 santimetre kalınlığı geçmeyecek kadar toprak ilave edin.

Ispanak nasıl ekilir kaç günde çıkar?

işlenmiş toprağa ıspanak tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 2-2,5 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 8-10 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Hangi ayda ne ekilir?

Temmuz: Salatalık ve çileği tohumu ekilir. Ağustos: Çilek, havuç, ıspanak ve marulun tohumu ekilir. Eylül: Tere, roka, marul, kırmızı turp, ıspanak ve dereotunun tohumu ekilir. Ekim: Buğday, arpa, yulaf, çavdar, yonca, zeytin, sarımsak, soğan, tere, roka, mercimek, bakla ve dereotunun tohumu ekilir.

Ispanak ne zaman üretilir?

Ispanak, kış mevsimine ait bir sebzedir. Ispanak kış mevsiminin Kasım, Aralık ve Ocak aylarında hasat edilir ve bu aylarda marketlerde, pazarlarda piyasaya sürülür.

Ispanak kaç ayda verilir?

ispanak-kaç-ayda-verilir

Ispanağın içinde nitrat var. Bu nedenle bebeğinize çok erken aylarda vermemenizde fayda var. Bazı kaynaklarda bebeğiniz 6-7 aylıkken ıspanağın verilebileceği belirtilse de siz yine de temkinli davranın. Ispanak için küçük gurmenizin 8 aylık olmasını bekleyebilirsiniz.

Ispanak kaç dk da olur?

Ispanaklar suyunu salıp tekrar çekmeye başladığında yıkanmış pirinci ilave edin ve sıcak suyu da ekledikten sonra, baharatları ekleyip, ocağın altını kısın, kapağını kapatın ve pişmeye bırakın. Yaklaşık 15 dakika sonunda pişip pişmediğini kontrol edin.

Maybe you are interested in:

tavanı aynalı yatak odası

Related searches

  1. Kışlık ıspanak ne zaman ekilir
  2. Ispanak ne zaman ekilir hangi ayda
  3. Marul ıspanak ne zaman ekilir
  4. Yazın ıspanak YETİŞTİRİCİLİĞİ
  5. Serada ıspanak yetiştiriciliği
  6. Ispanak Tohumu Nasıl Olur
  7. Evde ıspanak yetiştirme
  8. Ispanak Tohumu Fiyatları

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button