Sıkça Sorulan Sorular

Evimin odasini kiraya vermek istiyorum

Evin odalarını kiraya vermek yasal mı?

Evin bir odasını kiraya vermek ile Nasıl para kazanılır

Hukukçulara göre ev sahipleri, dairelerini site yönetimlerinden izin almadan günlük kiraya verebilir. Diğer taraftan kiracılar da eğer sözleşmelerinde özel olarak yetki varsa kaldıkları yeri bir başkasına kiralayabilirler. Ancak alt kiraya verme yetkisi yoksa başkasına kiraya veremezler.

Günlük ev kiralama cezası ne kadar?

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile günlük kiralık evlerde kalan kişilerin kimlik kayıtları kolluk kuvvetlerine bildirilecek ve kimlik bildirimlerini kolluk kuvvetlerine göndermeyen işletmelere ve kiracılara 5 bin TL ila 10 bin TL arasında idari para cezası kesilecek.

Airbnb de ev kiraya vermek yasal mı?

Evimi Kiraya Vermek İstiyorum: Airbnb Yasal mı? | Missafir

Related Articles

Airbnb yasal bir web adresidir. Bu portal üzerinden alınacak hizmetlerle ilgili çeşitli bilgilendirmeler müşterilere yapılır. Ev sahipleri profil oluşturduklarında kendileri ve kiraya verdikleri evler hakkında fikir sahibi olmak kolaylaşmaktadır.

Yazlık evi günlük kiraya vermek yasal mı?

Sonuç olarak, Türkiye’de yazlık evi günlük olarak kiraya vermek yasal olarak kabul edilmemektedir.

Ev sahibi evin odasını kiraya verebilir mi?

Hukukçulara göre ev sahipleri, dairelerini site yönetimlerinden izin almadan günlük kiraya verebilir. Diğer taraftan kiracılar da eğer sözleşmelerinde özel olarak yetki varsa kaldıkları yeri bir başkasına kiralayabilirler. Ancak alt kiraya verme yetkisi yoksa başkasına kiraya veremezler.

Evi kiraya verirken hangi belgeler?

Ev Kiralarken Hangi Belgeler Gereklidir?

 1. Kimlik.
 2. İkametgah adresi.
 3. Adres mülkü
 4. Mülkün demirbaş listesi.
 5. Dask belgesi.
 6. Banka hesap numarası

Ev sahibi kiracıyı çıkarıp başkasına kiraya verebilir mi?

Ev sahibi kiracı milyonları ilgilendiriyor! 3 yıl yasak... - Ekonomi Haberleri

İhtiyaç sebebiyle tahliyesine karar verilen yeri mülk sahibi haklı sebepler hariç olmak üzere 3 yıl geçmedikçe kiraya veremez. TBK Md 355, gereksinim sebebiyle kiracının evden tahliyesi halinde, evin, haklı sebepler hariç, üç yıl başkasına kiraya verilmesini yasaklamaktadır.

Kiraya verilen ev kiraya verilir mi?

Konut ve çatılı işyeri kiralarında, kiraya verenin yazılı olarak rızası olmadığı takdirde, kiracının kiralananı alt kiraya verme hakkı bulunmamaktadır. Belirtelim ki; kiraya verenin kiralananın alt kiraya verilmesi hususunda vermesi gereken yazılı rıza geçerlilik şartıdır.

Evin odasını kiraya vermek yasal mı?

Hukukçulara göre ev sahipleri, dairelerini site yönetimlerinden izin almadan günlük kiraya verebilir. Diğer taraftan kiracılar da eğer sözleşmelerinde özel olarak yetki varsa kaldıkları yeri bir başkasına kiralayabilirler.

Evi kiraya verirken nelere dikkat etmek gerekir?

Evi kiraladıktan sonra yapılması gereken bazı önemli adımlar şunlardır:

 1. Kira Sözleşmesini İmzalayın: Evin sahibiyle bir kira sözleşmesi yapmanız önemlidir. …
 2. Depozito Ödeyin: …
 3. Evin Durumunu Kontrol Edin: …
 4. Gerekli Bağlantıları ve Abonelikleri Yapın: …
 5. Sigorta Yaptırın: …
 6. Kirayı Düzenli Olarak Ödeyin: …
 7. Sorunları Bildirin:

Kiracı evin odalarını kiraya verebilir mi?

Kiracının Evi Gösterme Zorunluluğu - Kira Avukatı İstanbul

Borçlar kanunu madde 322/2 maddesine göre “Kiracı, konut ve çatılı işyeri kiralarında, kiraya verenin yazılı rızası olmadıkça, kiralananı başkasına kiralayamayacağı gibi, kullanım hakkını da devredemez.”

Bir evin kira bedeli nasıl belirlenir?

Emsal kira bedeli, kiraya verilmiş mülkün emlak vergisi değeri miktarının %5’ine karşılık gelmelidir. Örneğin emlak vergisi değeri 900 bin TL olan bir gayrimenkulün emsal kira bedeli 45 bindir. Gayrimenkul emlak vergisi 500 bin TL üzerinden hesaplanmış ise minimum 25 bin TL emsal bedeli bildirmek zorunludur.

Bir ev oda oda kiraya verilir mi?

Farklı uzmanlar, ev sahibinin açık rızası olduğu sürece, bunun tamamen yasal bir formül olduğu konusunda hemfikirdir. Gayrimenkul Hukuku alanında uzmanlaşmış bir avukat olan Arantxa Goenaga, “odalar başkalarına kiralanabilir ancak sözleşmede yetkilendirilmesi gerekiyor” diyor.

Kira fiyati ne kadar olmali?

2 Bin TL

MÜLK sahibinin elde ettiği kira gelirinin, emlak vergi değerinin yüzde 5’inden daha az olamayacağı mevzuatta belirtiliyor. (Gelir Vergisi Kanunu Md.73) Emlak vergi değeri 1 milyon lira olan bir gayrimenkulün, kira geliri en az yıllık 50 bin lira olarak hesaplanır.

Kiralanan yer kiraya verilir mi?

Kiracı, konut ve çatılı işyeri kiralarında, kiraya verenin yazılı rızası olmadıkça, kiralananı başkasına kiralayamayacağı gibi, kullanım hakkını da devredemez.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button