Sıkça Sorulan Sorular

Ev Yapımı Domates Salçası Nasıl Yapılır? Pratik Rehber

Turk mutfağında önemli bir malzeme olan domates salçası, evde yapmak sandığınızdan daha kolay. Bu yöntemle domatesleri soyma zahmetine girmenize gerek yok. Sıcak ve kuru bir iklimde yaşıyorsanız, bazı Türkiye bölgelerinde olduğu gibi, domates salçasını güneşte bile yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

Easy Homemade Tomato Paste Recipe - Oh, The Things We

Evde nefis domates salçası yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

 • 5 kg erik domates
 • 4 yemek kaşığı iri tuz
 • 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Süzgeç
 • Tercihen el blenderı veya gıda işlemci (domatesleri püre haline getirmek için)

Domates Salçası Yapımı: Adım Adım

Domates Salçası (Ev Yapımı) – Hatay Tadında

Related Articles
 1. Domateslerinizi herhangi kötü kısımlarını keserek temizleyin ve dört parçaya kesin. İşlemi kolaylaştırmak için domatesleri ikiye ayırın ve bir süzgece koyun. Her iki parçanın üzerine 2 yemek kaşığı iri tuz serpin ve elinizle karıştırın. Bu karışımı yaklaşık 5-6 saat bekletin. Bu süre zarfında domateslerden berrak bir su gelecektir ve süzgecin altına akacaktır. Bu şekilde domates salçası yapım süresini kısaltabilirsiniz.

 2. Domatesleri geniş bir tavaya aktarın ve ara sıra karıştırarak kısık ateşte yaklaşık 15 dakika kadar pişirin, yumuşayana kadar.

 3. Güçlü bir el blenderi veya gıda işlemcisi kullanarak domatesleri püre haline getirin. Şimdi püreyi süzmeniz gerekiyor, böylece tüm çekirdekleri ve kabuklarından kurtulabilirsiniz. Büyük bir süzgeç kullanın ve videodaki gibi yardımcı olarak püreyi süzün.

 4. Süzülmüş domates püresini çok kısık ateşte ara sıra karıştırarak yaklaşık 5-6 saat boyunca salça haline gelene kadar pişirin. Eğer vakit yoksa veya geceyse bu aşımı başka bir gün de yapabilirsiniz.

 5. Yaklaşık 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin ve salçayı tadın: Normal yemeklerden daha tuzlu olmalıdır, çünkü bu aynı zamanda pürenin tazeliğini korumaya yardımcı olacaktır.

 6. Domates salçanızı temiz, kaynar ve kurulanmış bir kavanoza aktarın ve salçanın üstünü hava almasını önlemek için zeytinyağı ile kaplayın, böylece küf oluşmaz. Toplamda 5 kg domatesle yaklaşık 900 gram domates salçası elde edersiniz. Salçayı buzdolabında saklayın ve her kullanımdan sonra geri kalanını zeytinyağı ile kaplayın.

Kullanımı

Domates salçasını birçok Türk yemeğinde kullanabilirsiniz, örneğin bu tarifte olduğu gibi: "Karnıyarık" adlı Türk Yemeği.

Evde domates salçası yapmanın keyfini çıkarın ve yemeklerinize bu lezzetli malzemeyi ekleyin. Afiyet olsun!

Evinizde nasıl domates salçası yapabileceğinizi öğrendiniz. Şimdi mutfağa gidin ve bu harika malzemeyi kendi ellerinizle yapın.

Merak Edebileceğiniz Birkaç İlgili Sorun

How is tomato paste made?

How do you make tomato paste if you don’t have any?

Domates Salçası Yoksa Ne Kullanabilirsiniz?

Domates salçası tükenmişse, markete hemen koşmanıza gerek yok. Domates sosu veya domates püresi, harika bir alternatiftir. Her 1 yemek kaşığı domates salçası gerektiğinde, 3 yemek kaşığı domates püresi veya sosu kullanabilirsiniz. Pratik ve lezzetli bir çözüm!

How to make tomato paste in blender?

How to make tomato sauce into paste?

Konserve Domates Sosunu Salçaya Nasıl Dönüştürürsünüz?

İşte konserve domates sosunu hızlı bir domates salçası alternatifine nasıl dönüştüreceğiniz. 1 su bardağı (8 ons) domates sosunu bir tencereye dökün ve orta ateşte kaynamaya veya hafif kaynamaya getirin. Kaynarken sürekli karıştırarak yaklaşık 7-10 dakika boyunca, sos yaklaşık üçte ikisi kadar azalana kadar pişirin. Pratik bir çözüm!

Is tomato paste just tomatoes?

Sadece Domates mi? Domates Salçası Nedir?

S: Domates salçası konsantre domatestir. Evet, gerçekten sadece pişirilmiş domateslerdir, ardından çekirdekleri ve kabukları süzülür, ve daha da koyu ve, işte, salça gibi olana kadar daha fazla pişirilir.

Is tomato paste just tomato puree?

Domates Salçası ve Püresi Arasındaki Fark Nedir?

Her iki domates salçası ve püresi, pişirilmiş ve süzülmüş domatlardan yapılır. Ancak, salça yapmak için kullanılan domatesler daha uzun süre pişirilir ve su buharlaştıktan sonra konsantre hale gelir. Domates püresi ise biraz daha kalın bir karışım olup bir sos kadar ince, ancak salça kadar yoğun değildir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button