Elma yetistirme kosullari

by admin
16 views
A+A-
Reset

Elma nasıl bir iklimde yetişir?

Elma Hangi Mevsimde, En İyi Nerede Yetişir? - Nefis Yemek Tarifleri

Elma, ılıman ve soğuk ılıman iklimlerde yetişir. Ege Bölgesi’nde 500m, Akdeniz ve Güneydoğu’da 80m yukarısında yetişebilir. Sıcaklık 40 derecenin üzerine çıktığında elmanın verimi düşer; yüksek sıcaklıktan ziyade sert kış şartlarına daha dayanıklıdır. Güneş ışığında rengi daha canlı olur.

Elma sıcakta mı yetişir soğukta mı?

Elma Hangi Mevsimde, En İyi Nerede Yetişir? - Nefis Yemek Tarifleri

Türkiye’de elma üretimi yaklaşık 2,5 milyon ton civarında olup, dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. YETİŞTİRİCİLİK ÖZELLİKLERİ: İklim İsteği: Elma ılıman, özellikle soğuk ılıman iklim bitkisidir.

Elma çekirdeğinden elma ağacı olur mu?

Elmanın tohumlarını almak için elmaları ortadan kesmemiz gerekir. En az 3 tane elma çekirdeğimizin olması gerekir, çünkü ortalama olarak, 4 tohumdan sadece 1’i filizlenecek ve sonunda genç bir ağaca dönüşmeye başlayacaktır.

Elma ağacı nasıl yetiştirilir?

Saksıda Elma Ağacı Nasıl Yetiştirilir ~ Yeşil Parmak

Her çeşit toprakta yetişebilen elma, fazla rüzgarı ve sert hava koşullarını sevmez. Ticari elma yetiştiriciliğinde toprağın yabani otlardan temizlenmesi, havalandırılması ve gübrelenmesi ile birlikte uygun sıcaklık ve güneş ışığının bulunması elmaların sağlıklı ve bol olmasını sağlar.

Elma ağacı kaç yılda olur?

Dikilen elma fidanları 1-2 yıl içerisinde meyve vermeye başlar. Yaklaşık 5 sene sonra ise meyve miktarı artarak düzenli bir seviyeye ulaşır.

Saksıda elma ağacı nasıl yetiştirilir?

Elma ağacının kök sisteminin iki katı büyüklüğünde bir saksı seçin. İlk başta 38 lt’lik bir saksı uygundur. Ağacı saksının içine yerleştiririz ve saksının içinde geri kalan boşlukları toprak karışımı ile doldurmalıyız. Aşılık filizin toprağın yüzeyinden en az 7,5 cm yükseklikte olması gerektiğini unutmayın.

Elma ağacı ne ister?

Elma ağaçları, bol ışıklı ve güneşli alanları severler. Elma ağacı, humus bakımından zengin, kumlu, nemli, tınlı ve geçirgen topraklarda yaşar. Elma ağacı, hafif asit karakterli ve derinliği fazla toprak cinsinde yetişmeye meyillidir. Ülkemizde elma üretimi, ticareti ve çeşitliliği çok fazladır.

Elma ağacı neyi sever?

Elma ağaçları, serin ve ılıman iklimlerde yetiştirilen bir ağaç türüdür. Elma ağaçları, bol ışıklı ve güneşli alanları severler. Elma ağacı, humus bakımından zengin, kumlu, nemli, tınlı ve geçirgen topraklarda yaşar. Elma ağacı, hafif asit karakterli ve derinliği fazla toprak cinsinde yetişmeye meyillidir.

Elma hangi iklimi sever?

Elma Hangi Mevsimde, En İyi Nerede Yetişir? - Nefis Yemek Tarifleri

İklim İstekleri Elma ılıman, özellikle soğuk ılıman iklim meyvesidir. Elma kış dinlenmesine en fazla ihtiyaç duyan meyve türüdür. Yapılan denemelerde elmaların soğuklama ihtiyacını karşılayabilmesi için + 7.2°C’nin altında çeşitlere bağlı olarak 2322-3648 saat kalması gerekir.

1 dönüm araziye kaç tane elma ağacı dikilir?

Bir dekar yere 150 –300 arası meyve ağacı dikilir. Çöğür anaçlarında ise 40–33 arası meyve ağacı dikilebilir.Bir dekar bodur anaçlı meyve bahçesinden ilk 8 yılda çöğür anaçlı meyve bahçesine göre 3,5 kat daha fazla verim alınmaktadır. Yatırımın ilk yıllarda geriye dönüşümü vardır.

Elma bahçesi para kazandırır mı?

Elmanın bugünkü kilogram satış fiyatı ise 75 krş ile 1,25 krş arasında değişiyor. Yaklaşık 300’e yakın ağaç alan bir dönüm araziden yıllık 7 bin TL gelir elde edilmesi mümkün. Yıllık işletme gideri ise dönüm başına yaklaşık 1 bin TL. Bu noktada 6 bin TL’lik bir kazanç söz konusu.

1 dönüm elma bahçesi ne kadar elma verir?

Klasik elma bahçelerinden dönüme ortalama 1-2 ton ürün alınırken; modern sistemde 6-8 ton ürün alınabilmektedir.

Elma ağacı hangi gübreyi sever?

Toprağınızın ihtiyaç duyduğu azot, fosfat ve potas yüzdelerini bilerek bu gereksinimlere uygun gübre satın almak en doğrusudur. Ayrıca olgun bir elma ağacı için azot açısından zengin gübre kullanımı son derece idealdir. Yine bu tür ağaçlarda sığır gübresi gibi daha organik gübrelerde tercih edebilirsiniz.

Elma ağacı çok su ister mi?

Elma Ağacı Su İster mi?

Toprak nemini kaybettiğinde elma ağaçlarının suya ihtiyacı vardır. Ancak, her gün çok fazla su vermek ağacınızı suyla boğar ve öldürür (4). Elma ağaçlarını haftada bir kez derinlemesine sulamak idealdir.

Elma ağacına hangi ilaç atılır?

Etkili madde adı ve oranı (%) Formülasyon tipi Doz (100 litre suya)
Spinetoram %25 WG 40 g
Spinosad 480 g/l SC 12.5 ml
Kontrollü olarak tavsiye edilen bitki koruma ürünleri
Novaluron 100 g/l EC 60 ml

Related Posts

Leave a Comment