Cini desenleri

by TA Haber Taşıyıcı
Osmanlı Motifi" Images – Browse 23 Stock Photos, Vectors, and Video | Adobe Stock

Çini deseni nedir?

Çini sanatı, geleneksel Türk el sanatıdır. Toprağın pişirildikten sonra şekil verilerek, eşyalar üretilmesi ile oluşmaktadır. Çini sanatı, motifler, şekiller ve renklendirmelerden oluşan eserlerdir. İç ve dış mimari de eserleri renklendirmek ve motiflerle süslemek amacıyla kullanılmaktadır.

Çini nedir kısaca tanımı?

Çini, bir yüzü sırlı, su geçirmez bir tabaka veya cam ile seramiğin ateşle birbirine kaynaştırılması sonucu ortaya çıkan levha.

Çini teknikleri nelerdir?

Çini Sanatı ve Çinicilik Nedir Teknikleri Nelerdir? - İstanbul Sanat Evi

Çinicilik Teknikleri Nelerdir?

 1. Renkli Sır Tekniği. Son şekli verilen kırmızı hamurlu çininin üstüne çini deseni işlendikten sonra fırında pişirilip renkli sırlarla boyanarak yeniden fırınlanması tekniğidir.
 2. Sır Altı Tekniği. …
 3. Sırüstü Tekniği. …
 4. Çini Mozaik Tekniği. …
 5. Minai Tekniği. …
 6. Lüster Tekniği. …
 7. Sırlı Tuğla. …
 8. Kabartma Tekniği.

Çinilerdeki bozulmalar nelerdir?

Atmosfer Koşullarına Bağlı Bozulmalar Sivil mimaride çini bezemeli mimari ele- manlar, çeşme, hamam, havuz gibi ıslak mekânlarla, ocak yaşmakları ve şöminelerdir. Çinilerde bozulmaya neden olan en önemli etkenlerden biri de nemdir. Nemin etkisiyle çözünebilir tuzlar çinilere büyük zarar vermektedir.

Çini ve seramik arasındaki fark nedir?

Çini Nedir? Seramik ve Çini Arasındaki Temel Farklar

Selçuklu’nun bir kültür ve zanaat olarak sürdürdüğü seramik, Anadolu’da var olan binlerce yıllık medeniyetin üzerine inşa edilmiştir. Seramik sanatı ile çini sanatı arasındaki fark ise, seramiğin pişmiş toprağa şekil vererek araç ve gereç imal edilmesi, çiniciliğin ise bunların süslenmesi olduğu söylenebilir.

Çini nasıl yapılır?

Çini sanatı; kaolen, kum, tebeşir gibi doğal malzemeler ile karıştırılarak hamur haline getirilmektedir. Bu hamur şekillendirilip kuruması adına bir süre beklemek gerekir. İstenen kuruluğu alan hamura astarlama işlemi yapılmaktadır. Bu astarlama işlemi, hamura beyaz bir görünüm kazandırır.

Çini hangi uygarlığa aittir?

Yaklaşık bin yıllık bir geçmişe sahip olan, ilk örnekleri Karahanlılar dönemine ait yapılarda görülmeye başlayan çini sanatı, Karahanlıların, Uygurların Harzemşahların, Gaznelilerin döneminde kullanılmış. Özellikle Büyük Selçuklular ve Anadolu Selçukluları zamanında gelenek haline gelmiştir.

Çini yapan kişiye ne denir?

ÇİNİ SANATI —– ALINTIDIR | Abdullah Işık Kişisel Blog Sayfası

Çini atölyelerinde, şekillendirmeleri yapan “çarkçı”, süsleme ve dekorları yapan “tahrirci”, desenlerin iç kısımlarını boyayan “boyamacı” ve fırınlama işlerini yapan “fırıncı” gibi isimlerle anılan ustalar, kalfalar ve çıraklar da bulunmaktadır.

Osmanlı’da çini nedir?

Klasik Sanatlar içerisinde önemli bir yere sahip olan çini; Osmanlı Türkçesinde “sırlı kap” anlamına gelmektedir.

Kabartma çini tekniği mi?

KABARTMA ÇİNİ&SERAMİK BOYALARI - YouTube

Kabartma tekniğiyle hazırlanan çiniler daha çok yazıların yapımında kullanılır. Sır altına kabartma olarak hazırlanan yazı örnekleri (şablon), perdah ya da normal sırla sırlanarak üstü yazılı çini elde edilir.

Lüster tekniği nedir?

Lüster (Latince: “lustrare” ‘parlatmak’) bir cam, porselen ve fayans bezeme ve renklendirme tekniğidir. Sır üstü uygulanan lüster tekniğinin amacı, metalik parlak bakırımsı ve altınımsı bir sonuca ulaşmaktır.

Sır üstü tekniği nedir?

2- Sırüstü tekniği: Pişmiş toprak önce mat bir sırla kaplanır; fırınlanmadan önce, parçanın üstüne boyayla süsler yapılır ve bir kez daha pişirilir (perdah işlemi).Selçuklu da çok kullanılmıştır ancan Osmanlı da yetkinliğe ulaşmıştır.

Renkli sır tekniği nedir?

Renkli sır tekniğinin özelliği, süslemenin renklendirilmiş sırlarla yapılması ve konturlarında sırların birbirine karışmasını engelleyecek şekilde bitkisel yağ ve manganez karışımı kullanılmasıdır. Bu teknikle uygulanılması çok zor olan mozaik çinilerin etkisi, tek bir yüzeyde verilmiştir.

Çini kursunda ne yapılır?

Çini İşlemesi Nasıl Yapılır?

 1. Nokta ve çizgi çalışmaları yapmak.
 2. Renk uyumlarını ayarlama ve renk seçimi.
 3. Açık, koyu, gölge ve ışıklandırma çalışmaları
 4. Geometrik çizimlerle şekil verme işlemleri.
 5. Tabak boyama çalışmaları 1.2. …
 6. pano ve ulama desenleri üzerinde çalışma.
 7. Dik materyaller üzerinde boyama işlemi.
İlginizi Çekebilir

Related Posts

Leave a Comment

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Devamını oku

Privacy & Cookies Policy