Sıkça Sorulan Sorular

Çilek tohumu nasıl ekilir

Çilek tohumu, çilek meyvesinin elde etmeye yarayan tohuma verilen addır. Genellikle ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında ekilmesi tavsiye edilmektedir.

Çilek tohumu ne kadar sulanır?

Peki çilek kaç günde bir sulanır? Çileklerinizi bahar aylarında 7-10 gün, yaz aylarında ise 4-5 gün aralıkla sulamalı veya damla sulamada, yağışlı günler hariç devamlı damlama sağlamalısınız.

Çilek nasıl ortamı sever?

Çilek güneşi seven bir meyve olduğu için yetiştirildiği tarlalarının mutlaka güneş görmesi gerekmektedir Güneş olmazsa çileklerin fideleri kavruk ve küçük olur.

Topraksız tarımda çilek kaç günde yetişir?

Normalde 6 ay sezonu bulunan çileğin üretimi, topraksız tarımla 12 aya uzatılıyor.

Bir adet çilek fidesi kaç kilo verir?

Yetişkin bir çilek fidesi yılda 1,5 kilogram meyve veriyor, 6 dönüm arazide yıllık 20 ton üretim yapmayı hedefliyorum. Bir kilogram verse dahi hedefime ulaşabiliyorum. Bu çileğin kilogramı 2 liradan alıcı buluyor.

7 veren çilek fidesi nasıl dikilir?

7-veren-çilek-fidesi-nasıl-dikilir

FİDE DİKİMİ Fideler serin ve nemli havalarda dikilmelidir. Fide açılan çukurlara tam kök boğazı seviyesinde dikilir. Dikimden önce kök (8-10 cm kalacak şekilde ) ,taç tuvaleti (2-3 genç yaprak kalacak şekilde)yapılarak bitkilerin tutma oranı arttırılır. Dikimden sonra cansuyu verilir.

Çilek ekimi hangi ayda yapılır?

Çilek, ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış aylarında dikilebilir. Yaz dikimi: Frigo bitkilerde yapılır. Akdeniz Bölgesi’nde 15 Temmuz-15 Ağustos dikim için en uygun zamanlardır. Kaliteli ve verimli ürünler elde edilir.

Çilek fidesi nasıl meyve verir?

Çilek, tozlanma sonrası 30-35 içinde olgunlaşmaya başlar. Çilek fidesi ekimden yaklaşık 3-4 ay içerisinde meyve verecektir. Çileğin meyve vermesi toprağın yapısı, sulama ve güneş gibi bazı unsurlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Doğru koşularda yetiştirilen çilekler kısa sürede meyve vermeye başlayacaktır.

Çilek fidesi kışın nasıl saklanır?

Ürünün ömrünü uzatmak için hasattan hemen sonra 0 °C’ye soğutulmalı ve 0 °C’de muhafaza edilmelidir. Ürünün sıcaklığı hasat edildiği yerde 30 °C’ye kadar çıkabilir ve çileğin 0 °C’de 4 saat beklemesi %40 oranında fire ile sonuçlanabilir. Paletlenmiş halde zorlanmış hava akımı ile ön soğutulması tavsiye edilmektedir.

Çilek ağacı nerede yetişir?

Çilek ağacı Dünya’da en fazla Çin ülkesinde yetişir. Çin çilek yetiştirme açısından Dünya’da birinci sırada yer almaktadır. Ayrıca Türkiye’de de en fazla çilek Karadeniz bölgesinde yetişmektedir.

Çilek hangi aylarda meyve verir?

Çilek tüketimi nisan ayından başlayarak haziran aylarına kadar devam eder. Bu meyveler günümüzde yılın her ayında bulunarak tüketilebiliyor. Kış aylarında birçok tezgahta görülebilen çileği nisan, mayıs ve haziran aylarında en lezzetli hali ile tüketebilirsiniz.

Çilek fidesi neden solar?

Toprak İstekleri Bu gibi alanlarda çilek yetiştiriciliği yapılması durumunda, fazla kireç demir alımını engellediği için çilekte kloroz(sararma) görülmektedir.

Çilek hangi rakımda yetişir?

Hava şartları uygun olduğu sürece çilek verir ve meyveleri sezon boyunca aynı büyüklükte olgunlaşır. Verimi yüksek ve meyve kalitesi iyi olan Albion çilek çeşidi iyi bir çeşittir. Rakım’ın 600 m ve üzerindeki soğuk bölgelerde tercih edebilirsiniz.

Çileği ile ünlü ilimiz hangisi?

çileği-ile-ünlü-ilimiz-hangisi

Osmanlı Çileği – Zonguldak Osmanlı çileği Karadeniz Ereğli’nin en önemli simgelerinden birisidir. Orta boy, oval, rengini akşam güneşinden aldığı söylenen, zengin aromalı ve güzel kokulu Osmanlı çileğinin Ereğli’deki macerası 1900’lerin başına uzanıyor.

Çilek fidesi ne zaman çıkar?

İlkbahar dikimi ılıman iklime sahip bölgelerde şubat ayında, daha serin ve kışları soğuk geçen bölgelerde ise nisan ayında yapılır. Dikim yapıldıktan sonra yine bölgenin iklimine göre mayıs ve haziran aylarında bitkiler çiçek açarak ilk meyvelerini verir.

Çilek hasadı ne kadar sürer?

Akdeniz koşullarında Ağustos dikimlerinde Mart-Nisan’da hasat yapılır. Genelde tek yıllık yapılır, soğuk bölgelerde 2-3 yıl verim alınabilir, buralarda dikim Haziran-Temmuz’a kayar. Dikimden hemen sonra çıkan çiçekler koparılır.

Çilek en çok hangi ilde yetişir?

Bu neden ile çilek meyvesinin en fazla yetiştiği bölgeler sırası ile Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi şeklindedir. Ayrıca en fazla çilek üretiminin yapıldığı il ise Muğla olmaktadır.

Konserve bahçem çilek yetiştirme kiti nasıl yapılır?

konserve-bahçem-çilek-yetiştirme-kiti-nasıl-yapılır

– Konservenizin içinden çıkan özel tohum tüpünün içini su ile doldurun ve 24 saat bekleyin.

 1. – Konserve içindeki topraktan 1 cm kadar alın ve tohum tüpünü konserveye dökün.
 2. – Aldığınız toprağı tekrar tohumların üzerine koyun ve 2 tohum tüpü dolusu su dökün.
 3. – Toprağı nemlendirmek için hergün 1 tohum tüpü dolusu sulayın.

Çilek yaprağı yenir mi?

Peki, çilek yaprağı nasıl tüketilir? Kuru yahut yaş halinden yapılan çay ile tüketildiği takdirde pek çok rahatsızlığa şifa olabiliyor. Çilek yaprağı çayı, damar sertliği, tansiyon yüksekliği, karında su toplanması, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında, kum ve taş rahatsızlıklarında hastalara fayda veriyor.

Altın Çilek çok yıllık mıdır?

altın-çilek-çok-yıllık-mıdır

Meyveleri oldukça değerli olan Altın Çilek kolaylıkla tohumdan yetiştirilebilen çok yıllık bir bitkidir. Anavatanı Güney Amerika’da 300-2.500 metre rakımda yetişir.

Çilek kaç derecede çimlenir?

Çilek tohumlarını ocaklara atmandan önce 1 gün suda veya nemli bir bez içerisinde bekletmeniz çilek tohumu çimlendirme yüzdesini artıracaktır.Toprak ısısının 10 derece olması uygundur.

Çilek bitkisi kaç günde bir sulanır?

sorusunu yanıtladık. Peki çilek kaç günde bir sulanır? Çileklerinizi bahar aylarında 7-10 gün, yaz aylarında ise 4-5 gün aralıkla sulamalı veya damla sulamada, yağışlı günler hariç devamlı damlama sağlamalısınız.

Tohumdan çilek ne kadar sürede yetişir?

tohumdan-çilek-ne-kadar-sürede-yetişir

Çilek çekirdeğini toprağa ektikten sonra 20-25 gün sonra çimlenmeye başlayacaktır. Çilekler fide olarak dikiminden 3 veya 4 ay içinde meyve vermeye başlayacaktır.

Çilek kaç günde çiçek açar?

Çilekte çiçekler salkım şeklindedir.Buna değişmiş gövdede denilebilir. Çilekte iyi tozlanma gereklidir.İyi tozlanmış meyvelerde şekil bozukluğu olur.Tozlanmadan sonra meyve genelde 30-35 günde olgunlaşır. Çilekte kısa günde çiçek gözleri, uzun günde kol gelişimi olur.Bu sebeple çilekte verim ile gün uzunluğu ijgilidir.

Çilek kaç yılda büyür?

Çilek çok yıllık bitki olmasına karşılık ekonomik ömrü ortalama 3 yıldır. Ancak ülkemizde bu süre aşılmaktadır. Aynı çilek bitkisinden 6-7 yıl ürün alınmaktadır. Bu durum verimliliği düşürmekte ve hastalık-zararlı etmenlerin çoğalmasına ve toprak yorgunluğuna neden olmaktadır.

Çilekte malçlama neden yapılır?

çilekte-malçlama-neden-yapılır

Malç uygulamaları güneş ışığını engelleyerek, yabancı otların tohumlarının çimlenmesini ve otların gelişmesini önler. Böylece çapa yapılmasına ihtiyaç duyulmaz.

Maybe you are interested in:

uzunköprü kırkkavak uzunköprü edirne

İlgili aramalar

 1. Bahçeye çilek nasıl ekilir
 2. Çilek Tohumu Nasıl Ekilir
 3. Evde çilek nasıl ekilir
 4. Çilek nasıl ekilir
 5. Altın çilek tohumu nasıl ekilir
 6. Çilek Tohumu Nasıl elde Edilir
 7. Çilek tohumu çimlendirme
 8. Evde çilek Tohumu Nasıl elde edilir

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button