Sıkça Sorulan Sorular

Baca çekmiyor ne yapmalıyım

12 BACA PROBLEMİ VE ÇÖZÜM CİHAZLARI: PROBLEM 1 : Yanlış çap hesabı yapılarak olması gereken çaptan küçük yapılan bacalarda çekiş problemleri ortaya …

Baca en iyi nasıl çeker?

Bacanın iyi çekmesi; baca içindeki hava yoğunluğunun, dış hava yoğunluğundan daha az olmasıyla mümkündür. Bu da bacanın içinin, dış havaya göre daha sıcak olması demektir. Sıcak hava yukarı doğru yükselirken, arkasındaki gaz ve dumanı da birlikte sürükleyecek ve dışarı atılmasını sağlayacaktır.

Baca tepmesine ne iyi gelir?

Baca gazının soğuyarak ağırlaşmasını ve baca tepmesini önlemek için soba borusu pencere veya duvar delinerek uzatılmamalı. Uzatılmışsa hava ile temasta olan kısımları mutlaka yalıtılmalı. Rüzgarlı havalarda baca tepmesini ve yağmur suyunun baca içini ıslatmasını önlemek için, bacada baca başlığı olmalı.

Baca tıkanıklığı için ne yapmalı?

Naftalin veya sabun ile baca temizliği Benzer şekilde sabun kullanarak baca temizliği yapabilirsiniz. Soba içinde veya baca girişinde sabunu yakarak islerin dökülmesini sağlayabilirsiniz. Bu iki işlem ile bacanızın içinde kalan tüm isleri dökerek baca temizliği yapmış olursunuz.

Tüten bacaya ne iyi gelir?

Soba tütmesi kokusu nasıl giderilir? Mum yakmak, elma sirkesi ve lavanta yağı soba tütmesine iyi gelecektir. Soba yandığı zaman sobanın dumanı normalde bacak çıkması gerekir, duman bacadan çıkmak yerine sobadan geri tepip odaya yayılırsa bu olaya soba tütmesi denir.

Soba neden çekmez?

Soba bacam çekmiyor Soba bacasının en büyük çekmeme nedeni sobadan duvardaki bağlantı yerine kadar yukarı yönlü hafif bir eğim olmamasıdır. Eğim yoksa %10-15 arasında tatlı bir eğimle boru bağlantılarını yapabilirsiniz.

Baca çekişi nasıl artırılır?

Baca çekisi sıcak gazın yükselmesi prensibi ile sağlandığından,baca gazı sıcaklığı arttıkça baca çekisi artar,ancak sıcaklıktaki yükseklik,düşük verimli kazan göstergesidir.Ortalama baca gazı sıcaklıkları 180-250 C aralığında olmalıdır.Yoğuşmalı cihazlarda baca sıcaklığı 45°C civarındadır.

Baca tepmesi neden olur?

Bacalara yağmur suları, kuşlar, ağaç yaprakları gibi maddelerin girmesini engellemek için mutlaka başlık kullanılmalıdır. Rüzgarlı havalarda hava akışı yüksekten alçağa doğru gerçekleşir. Böyle havalarda, binanın çevresinde yüksek yapılar veya ağaç gibi engeller mevcutsa sık sık baca tepmesi meydana gelir.

Baca çekişi nelere bağlıdır?

Baca Gazı Sıcaklığı : Baca çekişi sıcak gazın yükselmesi prensibi ile sağlandığından,baca gazı sıcaklığı arttıkça baca çekişi artar,ancak sıcaklıktaki yükseklik,düşük verimli kazan göstergesidir.Ortalama baca gazı sıcaklıkları 180-250 C aralığında olmalıdır.Yoğuşmalı cihazlarda baca sıcaklığı 45 C civarındadır.

Baca Şapkası nasil olmali?

baca-şapkası-nasil-olmali

İdeal bir baca şapkasının en önemli özelliği; Lodos, Poyraz gibi ters rüzgarlı havalarda bacanın geri basmasını ve yağmur suyunun baca içerisine girmesini engelliyor olmasıdır. Bunun için, 3 katlı, 45° eğimli koruma kanatları olan alüminyum esaslı baca şapkalarını tercih etmelisiniz.

Baca neden tıkanır?

Bacalar temizlenmediği ve yakıcılar doğru yere kurulmadığında eksik ve verimsiz yanma sonucu oluşan kirli gazlar ve partiküller baca tıkanmasına neden olmaktadır. Baca gazının geri tepmesi ve karbonmonoksit gazının ortama yayılması, zehirlenmeyle sonuçlanmaktadır.

Baca en kolay nasıl temizlenir?

Bacanın temizlenmesi Bacanızda herhangi bir şey yoksa, tel ya da bir çamaşır ipinin ucuna içi su dolu 1 litrelik pet şişeyi bağlayıp bacadan aşağıya sallandırın. Eğer bacanız tıkalı ve katranlaşma oluşmuşsa, evin içinden telle çıkarmayı deneyin.

Baca temizleme ilacı nasıl kullanılır?

baca-temizleme-ilacı-nasıl-kullanılır

Kullanma Tarifi:

 1. Soba alevli ve dumansız bir şekilde yanmalı
 2. Baca temizleyicinin kutusu açılmadan aleviniçine atılmalı.
 3. Baca temizleyici sobada yanarken eriyerek çıkardığı buhar kuruma yapışarak toz haline getirip küllüğe döker.
 4. Baca temizleyici hemen etkisini gösterir.

Soba bacasını ne açar?

Baca temizleme yöntemlerinden ilki karbonat. Yanan sobaya bir kaşık karbonat atın ve sobanın bütün kapaklarını kapatın. Bu sayede bacadaki kurumlar borudan ve bacadan dökülecektir.

Bacasız soba var mı?

Şömine görünümlü olandan, bacasız pelet sobasına, kuzineliden, elektrikli, elektriksize dek pek çok modeli bulunmaktadır. Pelet sobası, hem ekonomik hem de hijyenik ısınmak isteyenlerin gözdesi olmuştur. Bacasız ya da bacalı her türlü çeşidinde pelet isimli yakıt kullanılır. Bu nedenle pelet sobası adını almıştır.

Soba rüzgar gülü ne işe yarar?

Rüzgar gülü soba ve baca içinde kullanıma uygun olurken sobadan çıkan dumanları daha hızlı bir şekilde dışarı aktarılmasını sağlar. Döner baca menfezi sayesinde dumanın hızlı ve etkili bir şekilde çıkış yapmasını sağlar.

Baca fanı ne işe yarar?

baca-fanı-ne-işe-yarar

Soba baca fanı, bir diğer adı ile çatı fanları, şömine veya soba içerisindeki biriken gazların tahliyesini kolaylaştırmak için tasarlanmışlardır. Motorlu baca fanları kendi içerisinde dikey atışlı veya yatay atışlı olarak sınıflandırılırlar.

Maybe you are interested in:

mutfak tezgahı mermer

Related searches

 1. Bacanın iyi çekmesi için ne yapılabilir
 2. Soba tütüyor ne yapmalı
 3. Baca dumanı çekmiyor
 4. Asma baca nasıl yapılır
 5. Ocak bacası çekmiyor
 6. Baca yüksekliği ne kadar olmalı
 7. Soba baca çekmemesinin nedenleri
 8. Baca geri basması

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button