Sıkça Sorulan Sorular

Arsa satışı nasıl yapılır

Yapılacak ilk şey Tapu Müdürlüğüne başvurmaktır. Başvuru randevusu almak için e-randevu sistemini kullanabilirsiniz ya da ALO 181 ile ulaşabilirsiniz. Bu …

Arsa satışı için neler gerekli?

Tapu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 1. Tapunun aslı veya fotokopisi.
 2. Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi (TC kimlik numarası görünmeli)
 3. İlgili belediyeden alınmış gayrimenkulün emlak değerini yani rayiç bedeli belirten belge.
 4. Tapu işlemlerini başkası -örneğin gayrimenkul danışmanı- yapıyorsa vekaletname.

Arsa tapu devir işlemleri nasıl yapılır?

Tapu devir işlemi için gerekli evraklar hazırlanıp tapu harcı yatırılır. Sonrasında ALO 181 aranarak veya tapu müdürlüklerinin e-randevu sistemleri kullanılarak tapu randevusu alınır. Randevu gününde alıcı ve satıcı, taşınmazın bağlı bulunduğu tapu müdürlüğüne giderek tapu devrini gerçekleştirebilir.

Arsa satışı nasıl yapılır 2022?

Bu evrakları sıralamak gerekirse şu şekildedir:

 1. Tapunun aslı ya da fotokopisi.
 2. Son 6 ayda çekilen 1 adet vesikalık fotoğraf.
 3. Nüfus cüzdanının aslı ya da fotokopisi.
 4. İlgili belediyeden alınan "Vergi borcu yoktur" yazısı
 5. Bir vekilin işlemleri yürütüyor olması halinde vekaletname.
 6. Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) Belgesi.

Noterden arsa satışı olur mu?

Kanunla; noterler, taşınmaz satış vaadi sözleşmesi yapabilecek ve bu sözleşmeyi taraflardan birinin talep etmesi, harç ve giderleri ödemesi halinde tapu bilişim sistemi vasıtasıyla tapu siciline şerh verebilecek, taşınmaz satış sözleşmesi yapabilecek. Taşınmaz satış sözleşmesi noterler tarafından da yapılabilecek.

Arsa en kolay nasıl satılır?

Bir arsayı hızlı ve değerine satmak için yapılması gereken hazırlıklar ve pazarlama çalışmaları şunlar;

 1. Satılık Arsa Tanıtım Dosyası Hazırlayın. …
 2. Tanıtım Kampanyası Hedeflerini Belirleyin. …
 3. Tanıtım Kampanyası Alternatif Hedeflerini Belirleyin. …
 4. Arsanın Alternatif Kullanım Alanlarını Belirleyin. …
 5. Doğru Fiyat ile Pazarlayın.

Arsa satışı kaç gün sürer?

Tapu Devir Teslim İşlemi Ne Kadar Sürer? Gayrimenkul alım satım işlemlerini resmiyete döken tapu devir işlemleri, randevu sistemi sayesinde çoğunlukla bir gün içinde tamamlanabilmektedir. Tapu işlemi için randevu saatinden 15 dakika önce dairede olup başvurunuzu yapmalısınız.

Arsa tapu masrafları ne kadar?

Arsa Tapu Harcı Ne Kadardır? Arsalar için tapu harcı hesaplama 2021 yılı itibariyle diğer gayrimenkuller ile aynı esaslarda uygulanır. Yani hem alıcıdan hem de satıcıdan satış bedelinin % 2’si oranında tapu harcı tahsil edilir.

Arsa satışında para nasıl ödenir?

Tapu Takas sistemine e-devlet üzerinden giriş yapılarak tapu dairesinden e-ödeme numarası alınır. Satıcı taraf, e-ödeme numarası sayesinde bilgileri sisteme girer ve alıcı tarafa kod gönderir. E-ödeme makbuz numarasıyla alıcı kodu sisteme girer ve Takasbank hesabına taşınmazın bedelini yatırır.

Arsa alıp satarken nelere dikkat edilmeli?

ARSA SATIMDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 1. Alıcının Kimliği.
 2. Satış Sözleşmesi Yapılırken.
 3. ARSA ALIMINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR.
 4. Arazinin İmar Durumu. …
 5. Arazinin Satın Alınma Durumu. …
 6. NOT : Türkiye Cumhuriyeti Sınırları içerisinde devlete ait olmayan tüm araziler Tapu Kütüğüne bağlıdır.

E-devlet üzerinden arsa satışı yapılır mı?

Web tapu e-devlet üzerinden kimlik doğrulama sistemiyle birlikte kullanılabilecek. Vatandaşlar uygulamayla taşınmazlarına ait bilgileri görüntüleyecek. Tapu sahibi, devir işlemleri öncesinde başvurularını web tapu aracılığı ile yaparak kuruma gitmeden işlem sürecini başlatabilecek.

Önce tapu mu para mı?

Noterce paranın teslimi gerçekleşir ve tapu verilir. Emlak alım satım işlemi gerçekleşmiş olur. Yine noterde gerçekleştirilen alım satım işlemlerinde para, online yöntemlerle gönderilir. EFT veya havale olarak adlandırılan bank transfer sistemiyle, satıcının hesabına gönderilen para noterde onaylanır.

Noterde satışı kim öder?

457 TL’lik (2022 fiyatıdır) noter ücretini alıcının ödemesi gerekir. Satıcı adına olan ruhsat iptal edilir ve yeni tescil belgesi hazırlandıktan sonra satış belgesi sunulur. Böylece noter satış işlemleri gerçekleşmiş olur.

Tapusuz yerin satışı nasıl yapılır?

Tapusuz gayrimenkul satışında, alıcı ve satıcı arasında karşılıklı olarak noter ya da tapu sicil memuru huzurunda, satıcının mülke ilişkin belli bir bedel belirtmesi kaydıyla, imzalanan bu sözleşmenin geçerli olabilmesinin ön koşulu ise söz konusu gayrimenkulün belirlenebilir olmasıdır.

Arsa değeri nasıl öğrenilir?

Arsa rayiç bedeli internet üzerinden sorgulanabilir. Bu sorgulama işlemi arsanın bağlı olduğu belediyeden yapılır. Arsa rayiç bedelini öğrenmek için ilgili belediyenin internet ya da e devlet sistemine girilebilir.

Arsa kac para eder?

Parsel belirli bir dönüm ya da metrekarelik araziye ifade etmemektedir. 4 m2’lik alan da parseli ifade eder, 12 m2’lik alan da parseli ifade edebilmektedir. Yani 1 parselin ölçü biriminde tam bir karşılığı bulunmamaktadır.

Arsa satışında tapu gerekli mi?

Ev ve arsa gibi taşınmazlara ait alım satım işlemlerinde en önemli evrak tapudur. Resmi bir belge olan tapu, söz konusu taşınmaz üzerindeki hak sahipleri hakkında da bilgi verir.

Arsa satış masrafları kime ait?

Ev satarken tapu masrafları kime aittir konusunda, kanuna göre alıcı ve satıcı eşit oranda masrafı karşılar.

1 yılda kaç arsa alıp satabilirim?

Bir vatandaşın farklı sebeplerle yıl içerisinde birden fazla ev satışı gerçekleştirmesi kanunen direkt ticari faaliyet niteliği taşımıyor. Önceki yıllarda yıl içerisinde beş kere alım satım yapan bir vatandaşa Maliye’den cezalı vergi kesiliyor.

Tapu işlemleri için randevuyu kim alır?

Alo 181 Çağrı Merkezi veya E-randevu Üzerinden Başvuru: Taşınmaz maliki veya yetkili temsilcisi Alo 181 Çağrı Merkezimizi arayarak veya Genel Müdürlüğümüz http://randevu.tkgm.gov.tr web sitesinden tapu müdürlüğünde yapacağı işlem için randevu alabilir.

Evim tapuda arsa görünüyor ne yapmalıyım?

evim-tapuda-arsa-görünüyor-ne-yapmalıyım

Tapuda arsa yazan ev için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile görüşülmeli ve cüzi bir ücret karşılığında dairenin arsa olan yanlış tapusu kat irtifakı tapusuna dönüştürülmelidir.

Arsa tapusu nasıl alınır?

Sahip olduğunuz ev, arsa, arazi, ticari yapı gibi gayrimenkuller için Tapu Genel Müdürlüğüne başvuru yaparak tapu belgesi alabilirsiniz. Tapu alabilmek için Tapu Genel Müdürlüğüne teslim etmeniz gereken belgeler ve ödemeniz gereken bir tapu harcı bulunur.

Tapu harcından kimler muaf olur?

TBMM’ye sunulan yeni tapu harcı muafiyeti düzenlemesi ile 492 Sayılı Harçlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında kişinin kendisinin ikamet etmesi için aldığı evlerde ebeveyn başına 300 bin lira, çocuk başına ise 150 bin liralık bölümün tapu harcından muaf tutulması planlanıyor.

2022 emlak alım satım vergisi ne kadar?

2022 TAPU ALIM SATIM MASRAFI Tapu masrafları için ödenecek oran bu yıl değişmedi ve 2022 yılında gayrimenkullerin devir işlemi için alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı binde 20 oranında harç tahsil ediliyor.

Arsa satış bedeli nasıl hesaplanır?

Tapu harcını hesaplamak için alıcı veya satıcının beyan ettiği gayrimenkul alış-satış fiyatları üzerinden işlem yapmak gerekir. Hesaplama kapsamında hem alıcı hem de satıcı, alış/satış işlemi için beyan edilen konut fiyatının %2’si kadar toplamda %4 olacak şekilde (her bir taraf %2) harç öder.

Arsa sahibi tapu harcı öder mi?

Bu hükme göre, sahibi bulunduğu evi veya arsayı müteahhide vererek alacağı dairelerden bir kısmını halinde, hem satıcıdan hem de alıcılardan binde 15 oranında tapu harcı tahsil edilmesi gerekir.

Ilk tapu masrafı ne kadar?

Tapu harcı veya tapu masrafı, satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için (konut, iş yeri, arsa, tarla, arazi vb.)tapuda beyan edilen satış bedelinin %4’ü olarak hesaplanan bir harçtır. Tapu harcına ek olarak 2021 yılı için 194,75 TL döner sermaye bedeli de tahsil edilir.

Tapu harçları kaç para?

tapu harcı ya da tapu masrafı, gayrimenkulün tapu dairesinde beyan edilen bedelinin %4’ü olarak hesaplanır. Bu bedele ek olarak 385 TL döner sermaye ücreti de alınır. Tapu harcı döner sermaye ücretine gelen zam 9.11 oranında oldu.

Tapu almak için ne kadar para gider?

Tapu Harç Bedeli 2021 yılı itibarıyla yapılan satış bedelinin %4’ü konut tapu harcı olarak ödenmektedir. Bu bedel, alıcı ve satıcı arasında %2-%2 olacak şekilde bölüştürülmektedir. Ayrıca tapu döner sermaye bedeli de 2021 yılı itibarıyla 385 TL’dir.

Maybe you are interested in:

visco sünger nasıl yapılır

İlgili aramalar

 1. Arsa satışı Nasıl Yapılır
 2. Tapu devri nasıl yapılır
 3. Ev alırken tapu işlemleri nasıl yapılır
 4. Devlet arsa satışı
 5. Online tapu devri nasıl yapılır
 6. Hazine arsa satışı
 7. Milli Emlak arsa satışı
 8. 1 derece yakına tapu devri

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button