Sıkça Sorulan Sorular

Arsa ile ilgili bilinmesi gerekenler

Arsanın tapu senedini kadastrol açıdan kontrol ederek ada, pafta, parseli belirtilen arsanın size gösterilen arsa ile aynı olduğundan emin olun.

Arsa alırken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler

 1. Toplam büyüklük.
 2. Arsa payı ve mülkiyet yapısı
 3. Arsanın yeri, konumu, çevre gelişimi, ulaşım imkanları
 4. Arsanın bulunduğu bölgenin gelişim potansiyeli.
 5. Arsanın biçimi, boyutu, topografyası, zemin durumu gibi özellikleri.
 6. İmar durumu.

Arsa alırken ne sorulur?

Bu durumda arsa alırken öncelikle tapu bilgileri ile belediyeden imar durumunu sormak ve tapudan da arsanın üzerinde yukarıda saydığım sınırlamalar gibi devri engelleyecek veya sınırlandıracak kayıtlar var mı bakmak gerekecek. 3.Yine önemli diğer konu, arsanın hisseli olup olmadığıdır.

Arsa almak iyi bir yatırım mı?

Uzun vadede arsa yatırımı her zaman kazandırır. Ama önemli olan, arsa yatırımınızı kısa vadede kazanca dönüştürmenizdir. Bunu ise gelişmekte olan bölgeleri yakından takip ederek, imar durumu hakkında sağlam bilgi edinerek başarabilirsiniz.

Arsa alırken tapuda ne yazmalı?

Tapu kütüğünde kontrol edilmesi gereken diğer bir husus da, tapu sicilindeki şerhler hanesidir. Yani arsanın ya da arazinin üzerinde haciz, ipotek, intifa veyahut şufa (önalım) hakkı olup olmadığı öğrenilmelidir. Çünkü bu haklar, niteliği itibari ile üstün haklardır.

Arsa fiyatları neye göre artar?

İktisatın temel kuralına göre bir malın fiyatını belirleyen temel faktör, arz ve taleptir. Buna göre bir mala talep artarken arzı artmıyorsa fiyatı artar. Arsa fiyatlarını da arz-talep koşulları belirler. Talep gören yerlerdeki arsaların fiyatları, talep görmeyen yerlere göre çok daha hızlı artar.

Arsa alırken ne kadar masraf olur?

Arsa devir ve iktisap işlemlerinde de konut ve işyerlerinde olduğu gibi alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı arsa satış değerinin binde 20 (%2) oranında olacak şekilde tahsil edilmektedir. Örneğin; 100 bin TL olarak beyan edilen bir arsanın satışı sırasında 2 bin TL satıcıdan, 2 bin TL’de alıcıdan tapu masrafı alınır.

Arsa hangi ayda alınır?

Haziran ve Eylül aralığında alım yapmaktansa piyasanın durgunlaştığı Eylül ve sonrasında alım yapmanın daha mantıklı olduğu kanaatindeyiz. Emlak değerini etkileyen bir faktör de konut teşviklerinin ve faiz oranlarının ne seviyede olduğudur.

Arsa aldıktan sonra ne yapılır?

Bu gibi durumlarda da alıcının, arsa tapusunu aldığı yılın sonuna kadar ilgili belediyeye, "emlak vergisi bildirimi" vermesi gerekiyor. Arsa tapusunun verildiği durumlarda, müteahhit inşaatı tamamlayıp teslim ettiğinde "cins tashihi harcı" ödenerek, daire tapusu alınması gerekiyor.

Kaç çeşit arsa tapusu vardır?

Tapu Çeşitleri Nelerdir? Taşınmazlara ait olan üç farklı tapu çeşidi bulunur. Bunlar kat irtifakı tapusu, kat mülkiyeti tapusu ve hisseli tapudur.

Arsa mı karlı ev mi?

Arsa yatırımı konuta göre daha az meblağlarla yapılır. O nedenle arsa alırken konuta göre daha az borç, yani daha az riske girilir. Konut ise genellikle uzun vadeli borç altına girmeyi gerektirir. Uzun yıllar boyunca taksit ödenir, yani aile bütçesi uzun dönem boyunca etkilenir.

Maybe you are interested in:

altın yüzük nasıl temizlenir

Related searches

 1. a b c d tipi arsa ne demek
 2. Arsa ile ilgili bilinmesi gerekenler
 3. Nitelik arsa ne demek
 4. D tipi arsa ne demek
 5. Arsa alırken dolandirilmak nasıl olur
 6. Köy içi imarlı arsa ne demek
 7. Tapuda bahçe ile tarla arasındaki fark
 8. Tapuda niteliği arsa ne demek

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button